Omańska pisarka na pierwszych stronach arabskich gazet

159
Jokha Al Harthi została laureatką Międzynarodowej Nagrody Man Booker za powieść "Celestial Bodies"/EPA

Omańska laureatka nagrody Bookera na pierwszych stronach arabskich gazet. Jokha Al Harthi została laureatką Międzynarodowej Nagrody Man Booker za powieść "Celestial Bodies".

Niezwykle rzadko temat literatury pojawia się w arabskich dziennikach. Dzisiaj jest inaczej. Informację o Jokhi Al Harthi publikują gazety pisząc, że po raz pierwszy w historii pisarka z Zatoki Perskiej otrzymała tak ważne światowe wyróżnienie. Publicyści mają też nadzieję, że nagroda ta spowoduje wzrost zainteresowania literaturą arabską. Książka „Celestial Bodies” to również pierwsze omańskie dzieło literackie, które kiedykolwiek przełożono na język angielski.

Na pomysł opowieści o losach omańskiej rodziny autorka wpadła jeszcze w czasie swoich studiów w Edynburgu. Al Harthi pisze o skomplikowanych relacjach rodzinnych między trzema siostrami, zmianach obyczajowych i kwestii niewolnictwa, które w Omanie zniesione zostało dopiero w 1970 roku. Autorka nie ukrywa, że nie wszyscy jej rodacy są zgodni w kwestii rozliczania się z trudną historią kraju, w którym w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku było zaledwie 10 kilometrów asfaltowych dróg.

Jokha Al Harthi jest dzisiaj wykładowcą literatury na Uniwersytecie Sułtana Qaboosa w stolicy Omanu. Publicyści gazety The National zwracają także uwagę, że jej sukces przełoży się z pewnością na popularność jej książek. Podają przykład zeszłorocznej laureatki nagrody Bookera – Olgi Tokarczuk. Sprzedaż jej książki ” Bieguni” wzrosła o 700 procent a jej angielskie tłumaczenie – „Flights” – bez trudu znaleźć można w księgarniach krajów leżących nad Zatoką Perską. Olga Tokarczuk z powieścią „Prowadź swój pług przez kości umarłych znalazła się również na krótkiej liście nominowanych do tegorocznej nagrody.