ORP “Wodnik” w Nowym Jorku

1325
ORP "Wodnik" jest pierwszym w historii okrętem Marynarki Wojennej, który przpłynął do Nowego Jorku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Do Wielkiego Jabłka przypłynął okręt szkoleniowy Marynarki Wojennej. ORP "Wodnik" pojawił się w manhattańskiej przystani Pier 36 we wtorek, 13 lipca i pozostanie tam przez kolejne cztery dni. Jest to historyczne wydarzenie, bowiem do tej pory do Nowego Jorku nigdy wcześniej nie przybył żaden polski okręt wojenny.

“ORP ‘Wodnik’ to okręt szkolny, na którym kształcą się przyszłe kadry Marynarki Wojennej, czyli podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Szkolenie to jest elementem ich praktyki morskiej wpisanym do toku studiów. Dzięki temu przyszli oficerowie Marynarki Wojennej mogą zdobyć praktykę morską, która pozwala im na bezpieczne prowadzenie okrętów i bezpieczną służbę w Marynarce Wojennej po zakończeniu szkoleń” – wyjaśnił w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” komandor porucznik Maciej Stadnicki, zastępca attache obrony wojskowej przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

“Wizyta ta służy również promocji bandery polskiej i oręża polskiego w Stanach Zjednoczonych. Stanowi także pewne narzędzie dyplomatyczne w promocji naszego kraju jako jednego z członków NATO” – dodał komandor.

Dzięki przycumowaniu do Manhattanu załoga ORP “Wodnik” może chwilę odpocząć, a także uzupełnić zapasy żywności i paliwa oraz wyposażenia, które jest niezbędne, aby okręt mógł operować na akwenach oceanicznych. Poza tym jest to wizyta typowo robocza i nieoficjalna, dlatego też nie są planowane żadne wydarzenia i spotkania przedstawicieli Polskiej Marynarki z władzami miejskimi.

“Załoga podczas pobytu w Nowym Jorku będzie miała kilka dni wolnych na zwiedzanie miasta i poznanie innej kultury, co też jest pewną formą dyplomacji służącej promocji Polski, Marynarki Wojennej i Wojska Polskiego” – podkreślił komandor porucznik Maciej Stadnicki.

Oficerów wojskowych i załogę okrętu po przybiciu do manhattańskiej przystani przywitał konsul generalny Adrian Kubicki, w towarzystwie wicekonsula Stanisława Starnawskiego.

Dzięki tej wizycie również nowojorska Polonia może zobaczyć polski okręt, co na pewno należy do bardzo rzadkich przypadków, a wręcz wyjątkowych okazji, bowiem akwen wód amerykańskich nie jest rejonem, na którym okręty Marynarki Wojennej operują na co dzień.

W Nowym Jorku ORP “Wodnik” będzie przebywał do soboty, 17 lipca i można go zobaczyć przycumowanego na manhattańskiej przystani Pier 36. Wcześniej pojawił się w Miami na Florydzie, a w sobotę, około godz. 10 przed południem wypłynie do Halifaxu w Kanadzie.

Dowódcę ORP “Wodnik” komandora porucznika Pawła Ogórka (z lewej), po przycumowaniu do manhattańskiej przystani Pier 36, przywitał konsul Generalny Adrian Kubicki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

*********

ORP “Wodnik” to okręt szkolny, który został zbudowany w gdańskiej Stoczni Północnej. Podniesienie bandery nastąpiło w maju 1976 roku. Podczas wojny w Zatoce Perskiej został przebudowany na okręt szpitalno-ewakuacyjny. Obecnie, oprócz zadań szkoleniowych, pełni również funkcję okrętu-bazy.