Osoby starsze często są pozostawiane na święta w szpitalu

143
Lekarze apelują, aby nie oddawać osób starszych na święta do szpitala, jeśli nie jest to konieczne. Chodzi o względy psychologiczne oraz epidemiologiczne. Seniorzy zwykle mają obniżoną odporność, łatwo ulegają zakażeniom szpitalnym.

W Polsce trwa kampania „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu” została zainicjowana w grudniu ubiegłego roku przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. O kampanii i jej przesłaniu przypominają plakaty, które zawisły w stołecznych i podwarszawskich szpitalach oraz przychodniach.  Wiele szpitali pełni rolę „przechowalni” dla osób zaawansowanych wiekiem. Rodziny, chcąc spędzić świąteczny czas poza miejscem zamieszkania, starają się umieścić seniorów w szpitalach, wychodząc z założenia, że zapewnią im tym samym odpowiednią opiekę, a sobie wolność.

Doktor Łukasz Jankowski – prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie powiedział, że dość często przed samymi świętami rodzina przywozi starszą osobę do szpitala z jednoznaczną intencją pozostawienia jej na jakiś czas. Choroby przewlekłe są mocno podkreślane a personel medyczny ma do czynienia z naciskiem ze strony rodziny. Najczęściej seniorzy trafiający w takiej sytuacji do szpitala są odwodnieni – mówił prezes. 
Kampanię „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu” wspiera Polska Unia Onkologii i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.