Ostrzejsze prawo antyaborcyjne

102
EPA-EFE/ERIK S. LESSER
Gubernator stanu Georgia podpisał ustawę zakazującą przerywania ciąży od momentu, w którym zostanie wykryte bicie serca płodu. To jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Przeciwnicy nowych przepisów zapowiadają zaskarżenie ich do sądu. 

Podpisując ustawę zwaną „Akt życia” gubernator Brian Kemp podkreślił, że dotrzymuje słowa danego podczas kampanii wyborczej wprowadzenia w życie przepisów chroniących życie ludzkie od możliwie najwcześniejszego momentu. Kemp podkreślił, że Georgia jest stanem, który ceni życie. „Dziękuję tym wszystkim, którzy nie chcieli milczeć, którzy odrzucili status-quo i którzy wierzą tak jak ja, że każde dziecko ma prawo do życia” – mówił Kemp. 

Przeciwnicy ustawy uznali ją za niezgodną z konstytucją USA i zapowiedzieli złożenie pozwu sądowego. Przepisy zakazujące aborcji po wykryciu bicia serca płodu, co może nastąpić już w szóstym tygodniu ciąży, były wcześniej uchwalane przez Dakotę Północną i Iowa. W obu przypadkach sądy uznawały je za niekonstytucyjne powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 1973 roku (Roe v. Wade) legalizującą aborcję w całych Stanach Zjednoczonych. 

Jednak w ostatnim czasie wiele stanów wprowadziło własne restrykcje dotyczące aborcji. Oprócz Georgii ustawę zakazującą przerywania ciąży po wykryciu bicia serca płodu uchwalił niedawno stan Ohio.