Otwórzcie na oścież drzwi do Chrystusa

1292
Wierni podczas prywatnej modlitwy w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Po ponad dwóch miesiącach od zamknięcia kościelnych bram wierni znów mogą odwiedzać nowojorskie świątynie. Na razie tylko podczas indywidualnej modlitwy i w dodatku w bardzo ograniczonym czasie, ale dla wielu z nich ma to bardzo duże znaczenie.

Kościelne drzwi zostały otwarte w ramach pierwszego etapu powrotu do normalności, zaburzonej pandemią koronawirusa. Prócz możliwości prywatnej modlitwy w świątyniach wraca także możliwość sprawowania niektórych obrzędów i sakramentów świętych.

Słowa Jana Pawła II wypowiedziane 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie podczas mszy inaugurującej jego pontyfikat znów stały się bardzo aktualne. Nieco sparafrazowana wypowiedź: “Nie bójcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” idealnie pasuje do obecnego czasu. Gdy zmodyfikujemy jej końcówkę na: “do Chrystusa”, to przesłanie to będzie idealnym odbiciem rzeczywistości.

Trudno podejrzewać, by właśnie słowa polskiego papieża miał na myśli prezydent Donald Trump podczas niedawnego briefingu w Białym Domu, gdy wzywał gubernatorów wszystkich stanów do natychmiastowego otwarcia kościołów, nawet tam, gdzie obowiązują ograniczenia związane z koronawirusem, ale na pewno jego decyzja pozytywnie wpłynęła nie tylko na włodarzy, ale również na biskupów diecezjalnych, którzy szybko opracowali zasady umożliwiające wiernym modlitwę w świątyniach.

Wierni oczekujący przed wejściem do kościoła św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, chcący skorzystać z możliwości indywidualnej modlitwy w świątyni / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

PIERWSZY ETAP POWROTU DO ŚWIĄTYŃ
W rzeczywistości za otwarcie kościołów w poszczególnych diecezjach i wynikające z tego konsekwencje odpowiedzialni są biskupi.

“Dlatego też inne zalecenia są w parafiach na Manhattanie, a inne na Brooklynie i Queensie, i wierni powinni na to zwrócić uwagę. To samo dotyczy diecezji w New Jersey, Pensylwanii czy też Connecticut. W każdej z nich obowiązują odrębne reguły otwarcia świątyń” – podkreśla w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” ks. Grzegorz Stasiak, koordynator Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów w diecezji brooklyńskiej.

Decyzja o częściowym otwarciu kościołów została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez kapłanów, jak i wiernych, którzy są bardzo zadowoleni, że mogą wejść do świątyni i pomodlić się w ciszy i skupieniu.

“Ludzie chętnie korzystają z tej możliwości, że mogą wejść do kościoła, przychodzą i modlą się. Miałem też okazję do zamienienia kilku zdań z niektórymi osobami. Jest wśród nich wielkie pragnienie nawiedzenia świątyni i takiej prywatnej rozmowy z Panem Bogiem” – mówi ks. Stasiak. Kapłan dodaje, że zauważył, iż ludzie są spragnieni modlitwy oraz komunii, ale na tę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Niestety, nie jest ona przewidziana w pierwszym etapie otwarcia kościołów w diecezji brooklyńskiej. Kolejny – zgodne z zapowiedzią – powinien zostać wprowadzony w połowie czerwca.

Bardzo wymowna jest także informacja, jaką na swoim facebookowym profilu zamieścił we wtorek, 26 maja, ks. Ryszard Koper, wikariusz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Ozone Park: “Dzisiaj o godz. 9 otwarliśmy po raz pierwszy kościół, w ramach ograniczania restrykcji pandemicznych. Pod drzwiami stali ludzie. Nigdy nie zapomnę ich radości na twarzach po otwarciu drzwi kościoła. Trudno było powstrzymać łzy, gdy kilka chwil później zobaczyłem ich leżących krzyżem przed ołtarzem. Idę teraz do konfesjonału, bo ustawiła się kolejka do spowiedzi”. Duchowny dodał, że konfesjonały zostały specjalnie przerobione według wskazań pandemicznych. A tych wymogów, które należy spełnić i przestrzegać, jest o wiele więcej.

Przestrzeń kościelna, z której wierni mogą korzystać, wyznaczona jest specjalną taśmą / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

ZALECENIA ORDYNARIUSZA BROOKLYŃSKIEGO
Decyzją bp. Nicolasa DiMarzio od 26 maja br. kościoły zostały otwarte dla wiernych chcących skorzystać z indywidualnej modlitwy oraz niektórych obrzędów i sakramentów świętych, takich jak pogrzeby, chrzty, śluby i spowiedź. Oczywiście wszystko to obowiązuje w ograniczonym zakresie czasowym i liczebnym. W każdej świątyni otwarte mogą być tylko jedne drzwi, a wewnątrz – zgodnie z wytycznymi dystansu społecznego (6 stóp odstępu z wyjątkiem członków rodziny mieszkającej pod jednym dachem) – specjalną taśmą oznaczone są rejony, z których mogą korzystać wierni.

“Wyznaczone miejsca są oznakowane, a pozostałe ławki są zablokowane, oklejone taśmą i nie można z nich skorzystać” – wyjaśnia ks. Grzegorz Stasiak. Koordynator Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów dodaje, że w niektórych kościołach umieszczone są także karty z informacją, że w danym miejscu można usiąść lub uklęknąć.

W świątyni nie może być jednocześnie więcej niż 10 osób, zdrowych i niemających żadnych symptomów choroby. Parafianie przed wizytą w kościele powinni zmierzyć sobie temperaturę, a jeżeli ta jest wyższa niż 100 stopni Fahrenheita (37,8 stopnia Celsjusza), to powinni pozostać w domu. To samo zalecane jest seniorom i ludziom starszym, szczególnie narażonym na zakażenie koronawirusem. Oczywiście wszyscy muszą mieć na twarzach maseczki ochronne.

Dodatkowe obostrzenia dotyczą wody święconej, której nie może być w kropielnicach, oraz śpiewników i mszalników, które powinny zostać usunięte z ławek. Nie mogą także być rozdawane żadne biuletyny i ulotki, a wszelkie ogłoszenia powinny znajdować się na stronie internetowej parafii. Wierni powinni natomiast mieć dostęp do toalet, z których w danym czasie może korzystać tylko jedna osoba, oraz które mają być regularnie czyszczone. Zalecana jest również dezynfekcja kościoła po każdym jego otwarciu.

W trakcie prywatnej modlitwy nie może być odprawiana msza św. ani żadne nabożeństwo, wierni nie mogą także prowadzić wspólnej modlitwy, np. odmawiać razem różańca. Nie mogą także dotykać figur, posągów, obrazów, relikwiarzy ani innych przedmiotów kultu w kościele. Dodatkowo, prócz parafian, w świątyni powinno być obecnych dwóch ochotników kontrolujących przestrzeganie zasad dystansu społecznego i oraz pilnujących dozwolonej liczby osób w kościele.

Miejsca, z których wierni mogą korzystać podczas prywatnej modlitwy w kościele św. Franciszki de Chantal na Borough Parku, są oznaczone białą taśmą, naklejoną w kształcie krzyża / Foto: ANNA KRAJNIAK

Dyrektywy te dotyczą również pogrzebów. Dozwolone jest odprawianie nabożeństwa żałobnego bez mszy św. i komunii oraz z udziałem maksymalnie 10 osób. Uczestnicy pogrzebu muszą siedzieć zgodnie z normami dystansu społecznego (w odległości sześciu stóp, z wyjątkiem członków rodziny mieszkającej pod jednym dachem) i wszyscy muszą mieć założone  maseczki ochronne. Nabożeństwa żałobne powinny rozpoczynać się po umieszczeniu trumny przed ołtarzem i posadzeniu uczestników w ławkach. Nie może być żadnej procesji do lub z kościoła oraz nie wolno rozpowszechniać ani używać żadnych pomocy religijnych.

Prócz pogrzebów w kościołach można także otrzymać sakramenty chrztu oraz małżeństwa. Oczywiście zgodnie z wytycznymi dystansowania społecznego oraz maksymalną liczbą 10 osób w nich uczestniczących. Ceremonie te sprawowane są bez mszy św. oraz komunii. Poza tym woda święcona musi być zmieniana do każdego chrztu. Zarówno śluby, jak i chrzciny mogą się odbyć po uprzednim otrzymaniu zezwolenia z biura kanclerza.

W pierwszym etapie otwarcia drzwi kościołów dla wiernych zezwolono również na sakrament pokuty i pojednania. Podczas spowiedzi zarówno kapłan, jak i penitent musi mieć na twarzy maseczkę ochronną i obaj muszą znajdować się w odległości co najmniej sześciu stóp od siebie. Dlatego sakrament ten może zostać udzielony w przestrzeni innej niż tradycyjny konfesjonał. W jego trakcie nie mogą się tworzyć kolejki ani grupy oczekujące na spowiedź.

Wszystkie wspomniane obrzędy i sakramenty, a także indywidualne modlitwy nie mogą się pokrywać z czasem sprawowania codziennej mszy św., odprawianej bez udziału wiernych.

Każdą parafię obowiązują wszystkie restrykcje i zalecenia ustalone i przesłane przez ordynariusza brooklyńskiego bp. Nicholasa DiMarzio. Jedyną dowolnością, jaką mogą się wykazać proboszczowie i administratorzy poszczególnych parafii, są godziny, w których drzwi kościołów są otwarte dla wiernych. Wszystko oczywiście z zachowaniem ustalonych środków bezpieczeństwa.

“Niektóre kościoły są otwarte przez dwie godziny przed południem, i dwie po południu lub wieczorem, żeby osoby, które pracują w ciągu dnia, mogły również skorzystać z możliwości prywatnej modlitwy” – podkreśla ks. Grzegorz Stasiak i zaznacza, że czas ten może być krótszy, ale na pewno nie może przekroczyć czterech godzin.

*********

GODZINY OTWARCIA polonijnych kościołów w diecezji brooklyńskiej:
kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie:
od poniedziałku do soboty od 8:45 rano do 11:45 ppoł. oraz w niedziele od 12:45 do 3:45 ppoł.
• kościół św. Alojzego na Ridgewood:
od poniedziałku do soboty od 10 rano do 12 wpoł. oraz od 4 ppoł. do 6 wiecz.; w niedziele od 2 ppoł. do 6 wiecz.
kościół św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie:
od poniedziałku do piątku od 3 ppoł. do 6 wiecz. oraz w niedziele od 9 do 10:30 rano
kościół św. Franciszki de Chantal na Borough Parku:
od poniedziałku do soboty od 12 wpoł. do 4 ppoł. oraz w niedziele od 1 do 4 ppoł.
kościół św. Katarzyny Aleksandryńskiej na Brooklynie:
od poniedziałku do piątku od 3 ppoł. do 7 wiecz. oraz w soboty i niedziele od 10 rano do 2 ppoł.
kościół św. Krzyża na Maspeth:
od poniedziałku do soboty od 10:30 rano do 12:30 ppoł. oraz od 7:30 do 8:30 wiecz.; w niedziele od 1:30 do 4:30 ppoł.
kościół św. Macieja na Ridgewood:
od poniedziałku do piątku od 1 do 3 ppoł., w soboty odbywa się spowiedź w godz. od 1 do 3 ppoł.
kościół św. Pankracego na Glendale:
od poniedziałku do soboty od 9:30 rano do 12 wpoł.
kościół św. Róży z Limy na Brooklynie:
od poniedziałku do soboty od 9 rano do 11 przed południem
kościół św. Stanisława i Biskupa na Ozone Park:
od poniedziałku do soboty od 9 rano do 1 ppoł.
kościół św. Stanisława Kostki na Greenpoincie:
od poniedziałku do niedzieli od 6:30 do 8:30 rano oraz od 5 popoł. do 7 wiecz.
kościół św. Wojciecha na Elmhurst:
od poniedziałku do niedzieli od 9 rano do 1 ppoł.