Ozone Park ma już marszałka na paradę

735
Tegoroczny kontyngent z Ozone Park jako marszałek poprowadzi Ewa Molter. Będą jej towarzyszyły: Anna Jazgarska, jako Miss Polonii, oraz Nicole Zaręba, jako Junior Miss Polonii. Z tyłu stoi Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podczas tegorocznej Parady Pułaskiego na czele kontyngentu z Ozone Park stanie Ewa Molter, prezes Ligi Morskiej Oddział "Pomorze II" im. św. Jana Pawła II. Jako Miss Polonii i Junior Miss Polonii tej dzielnicy będą jej towarzyszyć Anna Jazgarska oraz Nicole Zaręba.

Bal Marszałkowski na Ozone Park połączony z szarfowaniem marszałka oraz wręczeniem koron najładniejszym dziewczynom mającym za zadanie reprezentowanie tej dzielnicy na wszystkich imprezach związanych z Paradą Pułaskiego 2019, odbył się w sobotę, 15 czerwca, w audytorium kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uroczystość prowadził Michał Kulawik, prezes Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park, wraz z członkinią tej organizacji Anną Konieczny.

Obecni oraz byli marszałkowie i Miss Polonii z Ozone Park obecni na Balu Marszałkowskim 2019 / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CEREMONIA MARSZAŁKOWSKA
Bal rozpoczął się od odśpiewania polskiego i amerykańskiego hymnu narodowego oraz przywitania gości. Wśród nich był m.in. Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, Jadwiga Kopala z Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, który reprezentował także Zygmunt Bielski z żoną Marią oraz Beata Przybyszewska z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Nie zabrakło także gospodarza miejsca, w którym odbywała się impreza, czyli ks. Ryszarda Kopera, wikarego parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Ozone Park. Pojawili się również przedstawiciele działających przy niej organizacji, m.in.: Ligi Morskiej Oddział „Pomorze II” im. św. Jana Pawła II, Towarzystwa Serca Jezus, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny oraz Klubu Sokolnia. Licznie stawili się także marszałkowie z lat wcześniejszych oraz Miss Polonii z Ozone Park reprezentujące w przeszłości tę dzielnicę na Piątej Alei.

Inwokację wygłosił ks. Ryszard Koper, wikariusz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Ozone Park / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Specjalną inwokację wygłosił oraz błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Ryszard Koper. W swoim przemówieniu kapłan nawiązał do wartości związanych z patriotyzmem, a także do znaczenia październikowej manifestacji polskości.

„Dzisiaj gromadzi nas szczególna okazja, ponieważ koncentrujemy się wokół najważniejszych dla nas wartości kryjących się w słowie ojczyzna – mówił ks. Ryszard. – Wiele cudownych obrazów i krajobrazów przesuwa się przez naszą pamięć oraz przed naszymi oczyma. To się układa w przepiękną symfonię, która brzmi w naszym sercu miłością i poszanowaniem tradycji i kultury polskiej. Mamy w stanach Zjednoczonych wiele organizacji, które pielęgnują polskie wartości i na pewno jedną z najważniejszych jest Parada Pułaskiego” – podkreślił kapłan.

Po wystąpieniu ks. Ryszarda Kopera odtańczono tradycyjnego poloneza, którego poprowadzili członkowie Polish American Folk Dance Company. Wzięli w nim udział wszyscy byli marszałkowie, Miss Polonii oraz goście specjalni.

Poloneza poprowadzili tancerze z Polish American Folk Dance Company / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Następnie prowadzący bal – Michał Kulawik oraz Anna Konieczny – złożyli podziękowania ubiegłorocznym reprezentantom Ozone Park: marszałkowi Andrzejowi Kuli oraz Miss Polonii Karolinie Bednarczyk i Junior Miss Polonii Gabrieli Bednarczyk, a także powitali ich następców. Po krótkim przedstawieniu ich sylwetek nastąpiła ceremonia szarfowania oraz wręczenia koron.

Część oficjalną prowadzili Michał Kulawik i Anna Konieczny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Szarfy zarówno tegorocznej marszałek Ewie Molter, jak i Miss Polonii Annie Jazgarskiej oraz Junior Miss Polonii Nicole Zarębie nałożył Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019. Z kolei korony najładniejszym dziewczynom nałożyły ich ubiegłoroczne poprzedniczki – siostry Karolina i Gabriela Bednarczyk. Obie tegoroczne miss otrzymały certyfikaty pieniężne, ufundowane przez Klub Sokolnia, które wręczył im Dariusz Drzewicki, prezes tej organizacji.

Po ceremonii szarfowania głos zabrał Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2015, który zaprosił wszystkich do licznego udziału w październikowej manifestacji polskości na Piątej Alei, a także na Bal Marszałkowski, który w tym roku odbędzie się 14 września i będzie miał miejsce w sali bankietowej hotelu Marriott Marquis.

Ubiegłoroczna oraz tegoroczna reprezentacja Ozone Park wraz z Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2019 / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Myślę, że parada w tym roku będzie nie tylko historyczna, ale też wyjątkowa – podkreślał Barcikowski nawiązując w ten sposób do tego, że po raz pierwszy na jej czele stoi marszałek ze stanu Connecticut. – Już dzisiaj mogę zdradzić państwu, że gościem honorowym parady będzie Natalia Kukulska, a dzień wcześniej odbędzie się jej koncert galowy w Nowym Jorku”.

Poza zakończeniu części oficjalnej odbył się pokaz tańca w wykonaniu członków Polish American Folk Dance Company. Przeprowadzono również loterią fantową z atrakcyjnymi nagrodami. Impreza trwała do późnych godzin nocnych, a podczas zabawy do tańca grał zespół The Masters.

Marszałkiem Ozone Park podczas Parady Pułaskiego 2019 będzie Ewa Molter / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MARSZAŁEK OZONE PARK
„To dla mnie wielkie zaskoczenie. Moje najśmielsze sny i oczekiwania w ogóle nie wskazywały na to, że mogę zostać marszałkiem Ozone Park – podkreśliła Ewa Molter w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”. – Takie wyróżnienie to jest honor i duma, a także wielki stres związany z tym, jak sobie poradzę z przygotowaniami naszego kontyngentu, by znów pięknie się prezentował na Piątej Alei” – dodała nowo mianowana marszałek Ozone Park.

Jednak nikt, ani spośród uczestników balu, ani też  mieszkańców tej dzielnicy nie wątpi w jej zdolności organizacyjne, ponieważ wielokrotnie udowodniła, że świetnie radzi sobie z takimi wyzwaniami.

Marszałek Ewa Molter z mężem i córką / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ewa Molter pochodzi z Przemyśla, a w Stanach Zjednoczonych mieszka od 2004 roku. Od początku pobytu w Nowym Jorku bardzo aktywnie działa wśród Polonii, zwłaszcza na Ozone Park, gdzie od 5 lat pełni funkcję prezesa Ligi Morskiej Oddział „Pomorze II” im. św. Jana Pawła II, działającego przy parafii św. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest także mamą trójki dzieci.

Tytuł Miss Polonii z Ozone Park otrzymała Anna Jazgarska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MISS POLONII OZONE PARK
„Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ od dziecka chciałam zostać Miss Polonii. Nawet kiedyś już próbowałam startować w wyborach, ale dopiero w tym roku udało mi się zdobyć nominację, z czego jestem bardzo zadowolona. To jest dla mnie wielki zaszczyt i już nie mogę się doczekać parady, by móc na niej reprezentować naszą parafię” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Anna Jazgarska.

Tegoroczna Miss Polonii z Ozone Park urodziła się w Nowym Jorku i jest uczennicą Francis Lewis High School na Queensie, w której po wakacjach rozpocznie naukę w ostatniej klasie. Poza tym przez 12 lat uczęszczała do Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny na Ozone Park, w której w tym roku zdała maturę.

Jest związana z harcerstwem i pomaga prowadzić drużynę zuchów. Jest bardzo aktywna, lubi taniec, balet, stepowanie oraz jazz. W szkole należy do drużyny lekkoatletycznej i reprezentuje ją w pływaniu. Pięknie mówi po polsku i chętnie odwiedza rodzinę w Polsce.

Junior Miss Polonii z Ozone Park została Nicole Zaręba / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

JUNIOR MISS POLONII OZONE PARK
„Czuję się bardzo zaszczycona i jestem niesamowicie zadowolona, że jako Junior Miss Polonii będę reprezentowała Ozone Park na Paradzie Pułaskiego” – stwierdziła 11-letnia Nicole Zaręba.

Podobnie jak jej starsza koleżanka, Junior Miss Polonii również urodziła się w Nowym Jorku oraz jest bardzo aktywna i uwielbia sport. Jest uczennicą 5 klasy PS/IS 113 na Glendale oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Faustyny na Ozone Park działającej przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dodatkowo w tym kościele jest ministrantką.

Tegoroczna Junior Miss Polonii od trzech lat trenuje piłkę nożną w klubie sportowym Holy Child Jesus, a także ćwiczy karate. Jak twierdzi Nicole, dzięki temu „wzbogaca swoją wiedzę o nauki Wschodu, ale również uczy się szacunku do drugiej osoby, samodzielności, koncentracji oraz samodyscypliny”.

Na Balu Marszałkowskim nie brakowało osób w strojach szlacheckich. Ania i Andrzej Konieczni są członkami Komitetu Parady Pułaskiego z Ozone Park / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK