Palenie dozwolone od 21. roku życia

259
EPA/JUSTIN LANE

Stanowi legislatorzy przegłosowali ustawę, zgodnie z którą w Nowym Jorku palenie będzie dozwolone od 21. roku życia. Nowe zasady wejdą w życie za 4 miesiące. Na razie paierosy, w tym także papierosy elektroniczne, mogą legalnie kupować w stanie Nowy Jork osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Zmieni się to w listopadzie. Wtedy wejdzie w życie prawo, zgodnie z którym sprzedaż produktów tytoniowych będzie możliwa tylko osobom, które mają co najmniej 21 lat. Gubernator stanu, Andrew Cuomo argumentuje wprowadzenie ustawy poprawą zdrowia nowojorczyków. Powołując się na badania, informuje, że 95 proc. palaczy sięga po papierosy przed ukończeniem 21. roku życia. „Mamy nadzieje, że nowe prawo sprawi, że wyroby tytoniowe nie trafią w ręce młodych osób, a przynajmniej ich zakup stanie się utrudniony” – uważa gubernator Nowego Jorku.

Już 16 amerykańskich stanów podniosło minimalny wiek, kiedy można kupić papierosy. W niektórych zasady wejdą życie w ciągu najbliższych miesięcy. W Nowym Jorku w kilku miastach zasady już obowiązują. Są to między innymi Nowy Jork i Albany. „Nikotyna jest szkodliwa, jest przyczyną nowotworów, które są jedną z czołowych przyczyn śmierci Amerykanów” – zwraca uwagę szefowa większości senackiej w Nowym Jorku. Jak twierdzą lekarze, co drugi mieszkaniec Nowego Jorku i co trzecia mieszkanka zachoruje na raka w ciągu swojego życia.