Papież przypomina o świadectwie wiary Polaków

219
EPA-EFE/Z85

W przesłaniu na rozpoczynające się jutro we Wrocławiu 42. Europejskie Spotkanie Młodych papież Franciszek przypomina, że Polacy są narodem zakorzenionym w wierze i wielokrotnie dawali jej świadectwo i przykład.

Tysiące młodych ludzi z różnych krajów Europy i świata zjeżdża do Wrocławia na Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez chrześcijańską, ekumeniczną wspólnotę z miejscowości Taizé we Francji. Pochodzących z 70 krajów świata uczestników wydarzenia papież przekonuje, że wiele mogą nauczyć się od Polaków, którzy pozostali wierni Chrystusowi nawet wówczas, gdy kuszeni byli wyborem łatwiejszej drogi czy byli poddawani próbom, a nadzieja została rozbita. „Ci chrześcijanie odważyli się uwierzyć w inną przyszłość” – podkreśla Franciszek, apelując do młodych, by odkrywali korzenie swej wiary.

Franciszek przypomina, że w tym roku spotkanie odbywa się w ojczyźnie świętego Jana Pawła II. Zapewnia jego uczestników, że będzie towarzyszył im modlitwą i zachęca, by wraz z chrześcijanami w Polsce zgłębiali temat wrocławskiego spotkania: „Zawsze w drodze, nigdy wykorzenieni”.
Papież zachęca młodych, aby spotkanie we Wrocławiu stało się dla nich okazją do stawiania sobie nowych wyzwań oraz zachętą do głoszenia Ewangelii w jej środowisku, szczególnie wśród najuboższych i najbardziej nieszczęśliwych. Swoje przesłanie na Europejskie Spotkanie Młodych Franciszek kończy apelem: „Nie czekajcie do jutra, aby współpracować w przemienianiu świata swoją energią, śmiałością i kreatywnością”. Papież udziela też specjalnego błogosławieństwa uczestnikom spotkania oraz organizującym je braciom z Taizé, a także rodzinom i parafiom goszczącym młodych.