Para prezydencka rozpoczyna wizytę w USA

236
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej główne punkty to wystąpienie na forum ONZ, rozmowa z prezydentem Donaldem Trumpem oraz spotkania z Polonią

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą przybyli do Nowego Jorku przed północą czasu lokalnego. Pierwszy dzień pobytu w USA spędzą z Polonią w miejscowości New Britain w stanie Connecticut. Para prezydencka najpierw weźmie udział we Mszy Świętej o godzinie 13:00 w Parafii Św. Krzyża przy 31 Biruta Street oraz spotka się z Polonią o godz. 15:00 w parku Walnut Hill w centrum miasta przy 184 West Main Street.

Jutro polski prezydent weźmie udział w szczycie klimatycznym ONZ oraz zorganizowanym przez Stany Zjednoczone spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej z udziałem Donalda Trumpa. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie dwustronne prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, podczas którego zostanie podpisane szczegółowe porozumienie w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Kolejny dzień wypełni prezydentowi Dudzie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas którego wygłosi przemówienie i spotkania bilateralne z przywódcami Estonii i Kazachstanu. Wieczorem prezydent i pierwsza dama RP wezmą udział w przyjęciu wydawanym przez amerykańską parę prezydencką. W ostatnim dniu wizyty w Nowym Jorku Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniach w ONZ na temat zrównoważonego rozwoju i Konwencji Praw Dziecka oraz spotka się z przedstawicielami organizacji żydowskich.