Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

1954
Wydanie specjalne „Nowego Dziennika” na Paradę Pułaskiego 2019 było współfinansowane ze środków Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Już dziś w Nowym Jorku Parada Pułaskiego. Jak co roku, w rocznicę śmierci generała Kazimierza Pułaskiego, na Manhattanie odbędzie się największa w Stanach Zjednoczonych manifestacja polskości. Warto tam być. Początek godz. 12:30.


Polonia w Nowym Jorku obchodzi swoje święto po raz 82. Tegoroczna parada ma nawiązywać do stulecia polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych i przypominać wkład Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Organizatorem święta jest specjalny komitet, który przez cały rok urządza bale i koncerty, a dochód z nich przeznacza na paradę. Uczestniczą w niej również Polacy mieszkający w stanach New Jersey, Pensylwania i Connecticut. Będą także przedstawiciele duchowieństwa i władz Nowego Jorku, nowojorscy policjanci i strażacy oraz kadeci z elitarnej akademii wojskowej w West Point. Honorowym gościem jest w tym roku piosenkarka Natalia Kukulska, a marszałkiem Parady – konsul honorowy w Connecticut Darek Barcikowski. Polskie władze będą reprezentowali przedstawiciele ambasady w Waszyngtonie i konsulatu w Nowym Jorku. W paradzie wezmą też udział oraz uczestnicy Kongres 60 Milionów – odbywającego się w Nowym Jorku Światowego Zjazdu Polonii. 

Tradycyjnie paradę poprzedziła msza święta w katedrze Świętego Patryka, którą w tym roku odprawił biskup Andrzej Zglejszewski.
Hasło tegorocznej Parady Pułaskiego brzmi: “Oddając hołd Paderewskiemu – premierowi, mężowi stanu, kompozytorowi i muzykowi, w setną rocznicę polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych”.