Paweł Myśliwiec polonijnym sportowcem roku

370
Paweł Myśliwiec został laureatem konkursu "Za zasługi dla sportu polonijnego" w kategorii "Polonijny sportowiec roku" / Foto: AGATA PAWŁOWSKA/PAI

Polonijny sportowiec i działacz Paweł Myśliwiec został laureatem konkursu "Za zasługi dla sportu polonijnego" organizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski. Zdobył zaszczytny tytuł "Polonijnego sportowca roku".

Plebiscyt honorujący najbardziej aktywnych sportowo, a także społecznie pasjonatów ruchu i aktywnego trybu życia oraz osób zajmujących się promocją Polski poprzez sport został zorganizowany po raz pierwszy. Jego finał miał miejsce podczas konferencji “Polska-Polonia – nowe płaszczyzny współpracy” odbywającej się 3 grudnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Jej zwieńczeniem była gala, podczas której wręczono nagrody.

Paweł Myśliwiec (pierwszy z lewej) wraz z gośćmi honorowymi ceremonii wręczenia nagród. Obok stoją: prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka oraz prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski / Foto: AGATA PAWŁOWSKA/PAI

GALA NAGRÓD
W uroczystości, która miała bardzo podniosły charakter, udział wzięło kilkadziesiąt osób uczestniczących w konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski. Wśród gości specjalnych byli: wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, przewodniczący Komisji Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego ambasador dr Witold Rybczyński, a także przedstawiciele lokalnych samorządów, z którymi Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” organizuje różne przedsięwzięcia sportowe.

Paweł Myśliwiec odebrał kryształową statuetkę “Polonijnego sportowca roku” z rąk wiceprezesa Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, któremu towarzyszyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki / Foto: AGATA PAWŁOWSKA/PAI

Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli Polonii, a przede wszystkim osób, które najbardziej przyczyniły się do promocji sportu poza granicami naszego kraju. Ci najbardziej zasłużeni dla rozwoju idei polonijnego sportu i będący zarazem laureatami plebiscytu “Za zasługi dla sportu polonijnego” otrzymali specjalne kryształowe statuetki.

Jedną z nich, w kategorii “Polonijny sportowiec roku” otrzymał Paweł Myśliwiec, znany w metropolii nowojorskiej sportowiec i działacz, a także propagator zdrowego trybu życia. Wręczono również trzy inne nagrody. W kategorii “Animator sportu polonijnego” laur przypadł Henrykowi Cieślarowi z Republiki Czeskiej. W kategorii “Samorząd lokalny na rzecz sportu polonijnego” nagrodę uzyskało Miasto Toruń, którego prezydentem jest Michał Zaleski. Natomiast w kategorii “Instytucja działająca na rzecz sportu polonijnego” nagrodę uzyskała Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego na Litwie, której dyrektorem jest Marian Kaczanowski.

Paweł Myśliwiec (z lewej) wraz z prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim / Foto: AGATA PAWŁOWSKA/PAI

POLONIJNY SPORTOWIEC ROKU
Paweł Myśliwiec był bardzo zaskoczony tym wyróżnieniem ponieważ nawet nie wiedział, że taki plebiscyt jest organizowany.

“Oczywiście gdy otrzymałem list gratulacyjny ze Stowarzyszenia ‘Wspólnota Polska’ to bardzo się ucieszyłem, ale jednocześnie byłem niesamowicie zaskoczony ponieważ ten konkurs zorganizowano po raz pierwszy i nic nie wiedziałem, że jestem w nim brany pod uwagę” – wyjaśnia w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” laureat nagrody “Polonijny sportowiec roku”.

W podobnym tonie wypowiedziała się jego żona, która na swoim facebookowym profilu napisała: “Było to dla nas duże zaskoczenie, gdyż jest to pierwsza edycja konkursu “Za zasługi dla sportu polonijnego”, wiec świadomie Paweł nie robił nic, żeby zostać jego laureatem” – podkreśliła Teresa Myśliwiec. Dodała, że wszelka sportowa i polonijna aktywność jej męża wynikała z jego pasji, ducha patriotyzmu i chęci promowania zdrowego trybu życia, co wiąże się także z jego zawodem, bo – jak stwierdziła – jako fizjoterapeuta ma dużo większą wrażliwość w tej kwestii. Podkreśliła również, że warto działać bezinteresownie nie patrząc na żadne profity.

“To dla mnie kolejne potwierdzenie, że warto inwestować swój czas i energię w dobre rzeczy nie oczekując niczego w zamian, bo nagroda przychodzi nieoczekiwanie” – zaznaczyła Teresa Myśliwiec. Jej mąż jest osobą aktywną nie tylko wśród nowojorskiej Polonii, ale również w Polsce, gdzie często pojawia się na różnych zawodach i turniejach sportowych m.in. na letnich i zimowych polonijnych igrzyskach organizowanych przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”.

Paweł Myśliwiec (z lewej) wraz z wiceprezesem Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem / Foto: AGATA PAWŁOWSKA/PAI

To właśnie ta organizacja wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim zorganizowała konkurs “Za zasługi dla sportu polonijnego”, w którym laureatem w kategorii Polonijnego Sportowca Roku został Paweł Myśliwec. “Na pewno jest to dla mnie motywacja do dalszej pracy zarówno w rozwijaniu siebie jako sportowca, do dalszych treningów i startów w zawodach, jak i do działania na rzecz innych czyli propagowania sportu wśród Polonii, młodzieży i dzieci” – zapewnia zdobywca zaszczytnego tytułu. Wyjaśnia również, że nagroda ta odzwierciedla nie tylko wyniki sportowe, lecz również społeczną, a nawet patriotyczną postawę wśród zawodników.

Poza udziałem w różnych zawodach jest on także organizatorem wielu polonijnych wydarzeń sportowych, a także aktywnym działaczem. Pełni funkcję prezesa Polish American Sports Association oraz jest przewodniczym nowojorskiego klubu biegowego Polska Running Team. Dla niego sport jest największą życiową pasją, chociaż wiąże się także z jego zawodem, bowiem jest on fizjoterapeutą.

“W pracy zawodowej zajmuję się głównie usprawnianiem ruchowym starszych osób. Tak jak u sportowców ruch jest podstawą działania, tak w mojej pracy pacjenci są leczeni poprzez ruch. Oczywiście jest to inny rodzaj wysiłku i bodźca ruchowego, a także inne są cele do osiągnięcia, ale pewnie powiązania pomiędzy moim zawodem i sportem istnieją” – wyjaśnia Paweł Myśliwiec.

Pawłowi Myśliwcowi podczas ceremonii wręczenia nagrody “Polonijnego sportowca roku” towarzyszyła żona Teresa / Foto: AGATA PAWŁOWSKA/PAI

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNO-SPORTOWA
Paweł Myśliwiec cały czas jest bardzo aktywny, zarówno w pracy jak i poza nią. Nie zapomina o treningach i osobistym rozwoju sportowym, a każdą wolną chwilę wykorzystuję na różne ćwiczenia. Prężnie działa jako organizator wydarzeń sportowych, a także prowadząc dwie ważne organizacje – Polish American Sports Association oraz Polska Running Team.

“Nie jest łatwo pogodzić to wszystko ze sobą, ale dzięki wsparciu członków zarządu tych organizacji udaje mi się to robić” – zapewnia nasz rozmówca. Przy okazji zachęca do wzięcia udziału w Walnym Zebraniu i wyborach jakie niebawem się odbędą w Polish American Sports Association. Wszystko będzie miało miejsce 17 grudnia o godz. 8 wieczorem w Polskim Domu “Cracovia Manor” w Wallington, NJ. Zachęca również do wstępowania do tej organizacji i dołączania do grupy osób aktywnych sportowo.

“Zależy nam na ludziach, którzy chcą działać, realizować swoje pasje i udzielać się sportowo, a także na tych, którzy mają jakieś pomysły dotyczące organizacji różnych wydarzeń. U nas nie ma miejsca dla malkontentów i osób lubiących narzekać” – podkreśla Paweł Myśliwiec. Dodaje, że wszelkie informacje dotyczące szczegółów zebrania i działalności organizacji można znaleźć na jej facebookowym profilu “Polish American Sports Association”.

Paweł Myśliwiec po ukończeniu tegorocznego maratonu w Bostonie / Foto:TERESA MYŚLIWIEC

Polonijny sportowiec roku nie spoczywa na laurach i prócz wielu obowiązków związanych ze wspomnianym Walnym Zebraniem Polish American Sports Association nie zapomina o cyklicznych wydarzeniach sportowych. W dodatku nie tylko będzie brał w nich udział ale także zajmuje się organizacją niektórych z nich. Tak jest z tzw. morsowaniem, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 12 grudnia, i będzie miało miejsce w Sandy Hook, NJ. Szczegóły można znaleźć na facebookowym profilu PASA.

“Natomiast za dwa tygodnie znów lecę do Polski by wziąć udział w pierwszych Międzynarodowych Polonijnych Mistrzostwach w Narciarstwie Biegowym, które odbędą się niedaleko mojego rodzinnego miasta Nowy Sącz. Z kolei na początku marca przyszłego roku w Wiśle będą miały miejsce Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, na które również się wybieram. Dominuje tam narciarstwo biegowe i zjazdowe, slalom, snowboarding, short track, hokej na lodzie i nordic walking” – wyjaśnia Paweł Myśliwiec.

Nie zapomina on o bieganiu i cały czas trenuje i przygotowuje się do kolejnego sezonu letniego oraz maratonów, w których zamierza wziąć udział.

Paweł Myśliwiec po ukończeniu tegorocznego maratonu londyńskiego / Foto:TERESA MYŚLIWIEC

“Pierwszy start planuję podczas półmaratonu nowojorskiego, który odbędzie się 22 marca. Oczywiście wszystko zależy od mojego stanu zdrowia ponieważ obecnie leczę kontuzję i nie mogę trenować w takim zakresie jakbym tego chciał” – podkreśla nasz rozmówca. W planach ma także udział w przyszłorocznym maratonie nowojorskim, a także w maratonie w Tokio w 2023 roku. Natomiast z wydarzeń okołosportowych, które współorganizuje jako przewodniczący Polska Running Team jest karnawałowy bal, który zaplanowany jest na 22 stycznia. Jak widać Paweł Myśliwiec jest osobą bardzo oddaną sprawom sporu i działalności społecznej. Prócz własnego zaangażowania stara się propagować sport na różne sposoby, a także zaraża swoją pasją inne osoby.

Jest bardzo dumny z tego, że jego żona Teresa nie tylko wspiera go w tych działaniach, ale również sama mocno zaangażowała się w uprawianie sportu. W tym roku wzięła udział w Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych a nawet przebiegła nowojorski maraton.

“Cieszę się, że połknęła bakcyla sportu i zauważa korzyści z tego płynące, a także widzi w tym fajny styl życia, i co najważniejsze przynosi jej to radość” – mówi z dumą Polonijny sportowiec roku.

Paweł Myśliwiec wraz z żoną Teresą na mecie tegorocznego nowojorskiego maratonu / Foto:ARCHIWUM PAWŁA MYŚLIWCA

ŻYCIORYS W PIGUŁCE
Paweł Myśliwiec urodził się i wychował w Nowym Sączu. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął mając 12 lat. Zapisał się wtedy do klubu SKS Start Nowy Sącz, do sekcji kajakarstwa górskiego. Tą dyscypliną sportu zainteresował go jego ojciec chrzestny Jerzy Stanuch – olimpijczyk z Monachium w slalomie kajakowym i medalista mistrzostw świata. Paweł był członkiem kadry narodowej juniorów, a następnie seniorów w kajakarstwie górskim.

W 1991 roku brał udział w zawodach przedolimpijskich w Barcelonie. W wieku 21 lat, ze względu na emigrację do USA był zmuszony przerwać swoją karierę sportową. Po kilku latach, mieszkając już w Stanach Zjednoczonych, postanowił wrócić do kajakowania, czego owocem było zdobycie w 2000 roku tytułu mistrza Polski.

W 2017 roku zapisał się do nowojorskiego klubu biegowego Polska Running Team i również wtedy wystartował w swoim pierwszym maratonie w Nowym Jorku. Obecnie ma na koncie 11 ukończonych startów w maratonach. Swój najlepszy rezultat osiągnął w Chicago w 2019 roku, uzyskując czas 2.49.03.

Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Polish American Sports Association, a od 2018 roku również przewodniczy nowojorskiemu klubowi biegowemu Polska Running Team. Ukończył AWF w Krakowie, a z wykształcenia jest fizjoterapeutą. Zawód ten wykonuje do chwili obecnej rehabilitując nowojorskich pacjentów.

Paweł Myśliwiec podczas zawodów kajakarstwa górskiego European Masters Games 2019 w Ivrea we Włoszech / Foto:ARCHIWUM PAWŁA MYŚLIWCA