PGNiG o połączeniu z PKN Orlen

44

Dzisiejsza decyzja to kolejny bardzo ważny etap na drodze do połączenia sił i budowy koncernu multienergetycznego – tak prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski skomentował na twitterze warunkową decyzję Urzędu Konkurencji Konkurencji i Konsumentów na połączenie PKN Orlen i PGNiG.
Warunkiem jest wyzbycie się kontroli nad Gas Storage Poland, spółką zależną PGNiG, która kontroluje magazyny gazu ziemnego spółki. Ma to nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia połączenia podmiotów. “Na naszych oczach rośnie właśnie jedna z najważniejszych spółek w tej części Europy. Polski kapitał, europejska jakość, globalna marka – oto efekty połączenia sił i potencjałów strategicznych spółek energetycznych w jeden koncern” – dodał szef PGNiG.
Podkreślił, że nadrzędnym celem budowy koncernu multienergetycznego jest rozwój polskiej gospodarki, a wśród firm dla niej najważniejszych będzie on niekwestionowanym liderem, który będzie konkurował z największymi graczami na rynku energetycznym. “Tylko silny polski koncern multienergetyczny jest w stanie podołać ogromnemu wyzwaniu, jakim jest transformacja energetyczna” – zaznaczył.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/twitter/#Prostak/i pp/w kj