PGNiG zwiększy zakupy gazu LNG

97

Polska zwiększy ilość gazu ziemnego, kupowanego od firm ze Stanów Zjednoczonych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w Białym Domu w Waszyngtonie porozumienie w tej sprawie z amerykańską firmą Venture Global. Doszło do tego przy okazji rozpoczętej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

O podpisaniu dokumentu poinformował polskich dziennikarzy w Waszyngtonie prezes PGNiG Piotr Woźniak. “Podpisaliśmy aneks do istniejącego już kontraktu z firmą Venture Global. W sumie z tą firmą mamy podpisane kontrakty na dostawy 3,5 miliona ton, z czego 1 milion ton podpisaliśmy w zeszłym roku, a dzisiaj podpisaliśmy aneks na następne półtora, tak że z całej firmy mamy 3,5 miliona ton” – powiedział prezes PGNiG. 

Polski koncern będzie importował gaz LNG z terminalu w Luizjanie. Z kolei za dwa dni w Houston w Teksasie prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z amerykańskim sekretarzem energii Rickiem Perrym. Strona polska zapowiedziała, że podczas rozmów ma zostać podpisane bliżej niesprecyzowane porozumienie. 

Import amerykańskiego gazu ziemnego LNG do Polski, to efekt wcześniejszych rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Donald Trump niemal od początku kadencji nakłania Polskę do kupna amerykańskich surowców. Argumentuje, że uniezależni to Polskę od dostaw z Rosji.