Pierwsza wizyta od ponad 20 lat

152
EPA-EFE/Szilard Koszticsak HUNGARY OUT
Prezydent USA Donald Trump spotkał się w Białym Domu z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Amerykański prezydent określił swego gościa mianem bardzo szanowanego przywódcy. Główne tematy rozmów to współpraca wojskowa i gospodarcza.

Podczas spotkania w Gabinecie Owalnym Donald Trump ocenił stosunki amerykańsko-węgierskie jako bardzo dobre. Prezydent USA chwalił swego gościa. „To wielki zaszczyt gościć premiera Węgier. Viktor Orban ma wiele osiągnięć, bardzo szanowany w całej Europie, może trochę kontrowersyjny – tak jak ja – ale nie ma w tym niczego złego. Wykonuje Pan świetna robotę i zapewnia pan swemu krajowi bezpieczeństwo” – mówił Donald Trump.

Pytany o odchodzenie Węgier od zasad demokracji Victor Orban podkreślił, że przestrzega konstytucji i służy obywatelom swego kraju. „Nasz rząd został wybrany przez naród kilkakrotnie. Cieszymy się, że możemy służyć narodowi” – odpowiedział węgierski premier. Była to pierwsza wizyta tego węgierskiego polityka w Białym Domu od ponad 20 lat. Grupa amerykańskich polityków z obu partii skrytykowała zaproszenie Orbana. Doradcy prezydenta Trumpa przedstawiają jego wizytę jako próbę ponownego zaangażowania Węgier.

Premier Victor Orban złożył wizytę w Waszyngtonie w 1998 roku, niedługo przed wstąpieniem Węgier do NATO. George Bush i Barack Obama nie zaprosili go do Białego Domu. W 2005 roku zaproszenie takie otrzymał ówczesny premier, nominowany przez socjalistów Ferenc Gyurcsany. W liście skierowanym do prezydenta Trumpa kierujący senacką komisją spraw zagranicznych Republikanin Jim Risch i Demokrata Bob Menendez skrytykowali premiera Orbana za odchodzenie od zasad demokracji i zbyt bliskie związki z Moskwą. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel wezwał do odwołania wizyty. Przedstawiciele administracji argumentują jednak, że jest to część strategii, która ma odwrócić tendencję dryfowania Budapesztu w kierunku bliższych relacji z Rosją i Chinami. Jej elementem ma być sprzedaż Węgrom amerykańskich rakiet średniego zasięgu oraz pochodzącego z USA gazu LNG.