Pierwsze mandaty za nieszczepienie dzieci już wystawione

679
EPA-EFE/SASCHA STEINBACH
Apel prezydenta o zaszczepienie swoich dzieci, mandaty w wysokości 1 tys. dolarów i zakaz przebywania nieszczepionych maluchów w miejscach publicznych – między innymi w taki sposób władze próbują zmusić rodziców do tego, by ich pociechy przyjęły szczepionkę przeciwko odrze. USA notują największy, od 19 lat wzrost przypadków zachorowań. Jest ich już ponad 700. Najwięcej w Nowym Jorku i Waszyngtonie, ale wirus odry odkryto w co najmniej 22 stanach. 

Prezydent Trump zaapelował o szczepienie dzieci w momencie, kiedy Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poinformowało o znacznym wzroście liczby przypadków odry wśród Amerykanów. 

Od początku roku stwierdzono już ponad 700 przypadków. To rekordowa liczba od 2000 roku, kiedy oficjalnie ogłoszono zwycięstwo w walce z tą chorobą. Na Brooklynie obowiązuje stan zagrożenia zdrowia publicznego. Jak do tej pory, najwięcej przypadków w mieście, zanotowano w dzielnicy Williamsburg, zamieszkałej przez ortodoksyjnych Żydów.

Stan wyjątkowy związany z rozprzestrzenianiem się choroby obowiązuje też m.in. w Rockland County. Więcej o lawinowo rosnących przypadkach zachorowań na odrę w najbliższym, papierowym wydaniu „Nowego Dziennika”.