Płonie Katedra Notre-Dame w Paryżu

253
ePA

W Paryżu wierni modlą się przed płonącą katedrą Notre-Dame. Na zamieszczonych w mediach społecznościowych zdjęciach i filmach widać młode osoby odmawiające różaniec, śpiewają modlitwę ,,Zdrowaś Maryjo”. 

Na znak solidarności z wiernymi ze stolicy w Rouen, decyzją tamtejszego ordynariusza, arcybiskup Dominique’a Lebruna o godzinie 21:00 odezwały się dzwony. W tym właśnie czasie w Paryżu zawaliła się iglica, a po niej cały dach katedry Notre-Dame.

Do wspólnej modlitwy wezwał arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Na Twitterze, zwrócił się do paryskich duchownych. „Strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre Dame de Paris. Módlmy się. Krokiew, dach i iglica strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy” – napisał arcybiskup Michel Aupetit.

Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo napisała na swoim profilu, że brakuje jej słów, by wyrazić ból, jaki odczuwa patrząc na katedrę Notre-Dame niszczoną przez płomienie. Dodała, że ,,dziś wieczorem wszyscy paryżanie i Francuzi opłakują ten symbol naszej wspólnej historii”.

Zapewniła, że ze swojej dewizy „Fluctuat nec mergitur (Rzuca nim fala, lecz nie tonie)” zaczerpną władze stolicy Francji zaczerpną siłę, by się podnieść po tej tragedii.

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w katedrze Notre-Dame szybko się rozprzestrzenił i objął dach gotyckiej świątyni. Strawił go całkowicie. Zawaliła się też iglica.

Jak dotąd strażacy nie są w stanie powstrzymać rozprzestrzeniającego się ognia. Nadal nie są znane dokładne przyczyny wybuchu pożaru. Strażacy wiążą je wstępnie z trwającymi w świątyni pracami renowacyjnymi. Zostało uruchomione śledztwo w tej sprawie.

Na miejscu są prezydent i premier Francji: Emmanuel Macron i Edouard Philippe.  Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze: „Jest mi tak smutno widzieć jak pali się cząstka każdego z nas. Notre-Dame strawiona przez płomienie. Cierpi cały naród”. 

Amerykański prezydent Donald Trump napisał na Twitterze: „To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko” – napisał Donald Trump.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła żal z powodu pożaru i nazwała Katedrę „symbolem europejskiej kultury”.

Stolica Apostolska wyraziła swoją bliskość z francuskimi katolikami i mieszkańcami Paryża w związku z pożarem katedry Notre Dame. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało komunikat w tej sprawie.

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti napisał, że Stolica Apostolska z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie. Zapewniamy o swoich modlitwach Francuzów, Paryżan i strażaków, którzy stawiają czoło tej dramatycznej sytuacji.

Premier Włoch Giuseppe Conte napisał, że tragedia jest ciosem w serce Francuzów i całej Europy. Przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Roberto Fico wyraził współczucie narodowi francuskiemu. Napisał, że zniszczeniu uległ symbol Francji i kultury europejskiej, stanowiący dziedzictwo całej ludzkości. Minister kultury Alberto Bonisoli podkreślił, że katedra posiadała bezcenną wartość dla światowej kultury.

Katedra Notre-Dame to jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.

Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Arcydzieło sztuki gotyckiej, paryską katedrę Notre-Dame, którą budowano w latach 1163-1345, odwiedza rocznie 12-14 milionów turystów. Dziennie około 30 tysięcy osób. W Katedrze jest 29 kaplic, w jednej z nich- od 1 grudnia 2018 roku, znajduje się kopia Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie . Na zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu i płomienie ponad dachem gotyckiej świątyni. W katedrze prowadzone były ostatnio prace renowacyjne.

Dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni. Audrey Azoulay w swoim wpisie na Twitterze katedrę określiła mianem „bezcennego dziedzictwa”. Dyrektor generalna UNESCO poinformowała przy tym, że agencja obserwuje próby ugaszenia Notre-Dame. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.