Podniesie płacy oznacza zwolnienia

0
EPA-EFE/JUSTIN LANE

Biuro Budżetowe Kongresy wylicza, że propozycja Joe Bidena dotycząca podniesienia federalnej płacy minimalnej do 15 dol. na godzinę w całych USA, kosztowałaby ponad 1,5 mln miejsc pracy oraz znacznie podniosłaby koszty towarów i usług. 

Bezpartyjna agencja federalna stwierdziła również, że ustawa o podwyżce płac mogłaby spowodować wzrost deficytu federalnego do gigantycznych 54 miliardów dolarów – prawie dwukrotnie więcej niż obecnie – gdyby została uchwalona w przyszłym miesiącu. Raport wykazał, że plan Bidena miałby mieszane rezultaty. Federalny wzrost wyprowadziłby 900 tys. Amerykanów z biedy, ale zmniejszyłby zatrudnienie o 1,5 miliona. „Wydatki na zasiłki dla bezrobotnych wzrosłyby zgodnie z ustawą, ponieważ więcej pracowników byłoby bezrobotnych”, prognozuje raport CBO. Wydatki na programy pomocy żywieniowej (SNAP) zmniejszyłyby się, ponieważ więcej rodzin zostałoby wyciągniętych z ubóstwa w ramach planu Bidena.Jednak koszt towarów i usług wzrośnie, gdy pracodawcy będą próbowali przerzucić ciężar wyższych wynagrodzeń na konsumentów, czytamy w raporcie. „Z kolei wyższe ceny sprawiłyby, że konsumenci kupowaliby mniejszą ilość towarów i rzadziej korzystali z usługi. Konsekwencja, to zmniejszenie zatrudnienia na wszystkich szczeblach płac” –  przewiduje Biuro Budżetowe Kongresu. Senator GOP Joni Ernst ze stanu Iowa powiedział, że płaca minimalna w wysokości 15 dolarów byłaby „druzgocąca” dla małych firm, które już borykają się z trudnościami. Także nie wszyscy demokraci popierają plan prezydenta. – „Popieram podwyżkę, która jest odpowiedzialna i rozsądna, ale w moim stanie to 11 dolarów” – uważa na przykład demokratyczny senator Joe Manchin z Zachodniej Wirginii,

– „Nikt nie powinien pracować 40 godzin tygodniowo i żyć poniżej ubóstwa. A jeśli zarabiasz mniej niż 15 dolarów na godzinę, żyjesz poniżej takiej granicy”- uważa z kolei prezydent Biden. W mieście Nowy Jork minimalna stawka godzinowa już wynosi 15 dol. bez względu na to ilu pracowników zatrudnia dana firma. Na Long Island i w Westchester – 14 dol., a w pozostałych miastach stanu – 12,50 dol. W stanie New Jersey jest to 12 dol. na godzinę. 15 dol. ma być wypłacane w tym stanie od 2024 r. W Pensylwanii minimalna stawka wynosi 7,25. 15 dol. ma być wypłacane od 2026 r.