Podróż po polskich miastach

Dwujęzyczne Święto Niepodległości Polski w PS 34

550
Akademię prowadziła Emilia Sasiela, jedna z dwujęzycznych nauczycielek / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W szkole publicznej PS 34 na Greenpoincie uczczono Narodowy Dzień Niepodległości Polski oraz Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Specjalną akademię słowno-muzyczną przygotowali z tej okazji uczniowie z klas, w których obowiązuje Dual Polish-English Language Program.

Warszawa, Toruń, Kraków, Zakopane i Gdańsk to miasta, które odwiedzono podczas “wycieczki” zorganizowanej w PS 34 na Greenpoincie przez dwujęzycznych uczniów oraz ich rodziców. Miało to miejsce podczas akademii związanej z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości Polski. Dodatkowo podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek, 12 listopada, obchodzono Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

Dyrektorka PS 34 Carmen Asselba była pod wielkim wrażeniem uroczystości. Z tyłu stoi jej zastępca Alain Beugoms / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Nauczyciele z klas prowadzonych w ramach Dual Polish-English Language Program postanowili w tym roku połączyć oba święta i wspólnie przygotować program artystyczny, którego główną ideą była prezentacja najważniejszych polskich miast, ich historii i atrakcji turystycznych. Dzieci “podróżowały” do nich specjalnym pociągiem, poruszającym się w rytm piosenki “Jedzie pociąg z daleka”.

Uczniowie z każdego dwujęzycznego rocznika – od przedszkola (kindergarten) aż do czwartej klasy – opracowali i przedstawili wiadomości na temat jednego ze znanych miast, które wybrali jako przystanek w podróży. Wspomagali ich rodzice, którzy podczas akademii przekazali trochę informacji – po polsku i angielsku – o poszczególnych miejscowościach.

Przedszkolaki zaprezentowały baśnie oraz piosenkę o Warszawie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Mówili o ich historii, zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także zwracali uwagę na dziedzictwo kulturowe. Również dzieci przybliżały te wiadomości poprzez różne legendy, baśnie, piosenki i wierszyki. W ten sposób widzowie, ale również uczniowie innych klas, mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej m.in. na temat: króla Zygmunta III Wazy, który “przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy”, Łazienek i Pałacu na Wodzie, Warsa i Sawy, Mikołaja Kopernika, który “wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, a także historii toruńskich pierników, których można było również spróbować.

Pierwszoklasiści opowiedzieli o Toruniu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Poza tym zostały przedstawione: historia krakowskich kopców, legenda o smoku wawelskim, postać Jana Matejki oraz wiadomości na temat krakowskich Sukiennic, Wawelu, Lajkonika, oraz “jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie” – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówiono też o zakopiańskich urokach, oscypku, o Tatrach i Giewoncie – “górze, która przypomina śpiącego rycerza”.

Uczniowie klasy drugiej zaprezentowali legendy związane z Krakowem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zaprezentowano również “światową stolicę bursztynu”, czyli Gdańsk, opowiadano o Neptunie i jego fontannie, bramach wodnych, słynnym Żurawiu, Centrum Hewelianum i “największym ogrodzie zoologicznym w Polsce”, który jest w sercu Trójmiasta. Zwrócono także uwagę na Westerplatte, gdzie “rozpoczęła się druga wojna światowa”. Dzieci zaśpiewały również kilka piosenek związanych z prezentowanymi miastami, m.in. przebój “Warszawa da się lubić” oraz walczyk “Ptaszek z Łobzowa”.

Wśród trzecioklasistów prezentujących Zakopane nie mogło zabraknąć górala / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przedstawiony program został nagrodzony brawami przez publiczność złożoną z rodziców oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli także Amerykanie, którzy podkreślali, że dzięki tej uroczystości mogli poznać bliżej niektóre polskie miasta oraz naszą kulturę.

Uczniowie czwartej klasy przybliżyli widzom historię i zabytki Krakowa / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Było to również wspaniałe doświadczenie dla uczniów, ponieważ niektórzy z nich co roku jeżdżą do Polski na wakacje. Teraz będą mieli świadomość, że prócz tych najbardziej znanych miast, jak Warszawa i Kraków, są też inne, które warto odwiedzić. To było również cudowne doświadczenie dla wszystkich dzieci, które nie wyjeżdżają do Polski, ponieważ dzięki temu mogły poznać kulturę i ciekawe polskie miejsca” – stwierdziła Carmen Asselta, dyrektorka PS 34. Obecnie w pięciu dwujęzycznych klasach w PS 34 uczy się 118 uczniów spośród 482 uczęszczających do tej szkoły.

Na zakończenie wszyscy uczniowie jednym pociągiem powrócili z Polski do PS 34 / / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK