
W szkole publicznej PS 34 na Greenpoincie uczczono Narodowy Dzień Niepodległości Polski oraz Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Specjalną akademię słowno-muzyczną przygotowali z tej okazji uczniowie z klas, w których obowiązuje Dual Polish-English Language Program.
Warszawa, Toruń, Kraków, Zakopane i Gdańsk to miasta, które odwiedzono podczas “wycieczki” zorganizowanej w PS 34 na Greenpoincie przez dwujęzycznych uczniów oraz ich rodziców. Miało to miejsce podczas akademii związanej z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości Polski. Dodatkowo podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek, 12 listopada, obchodzono Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

Nauczyciele z klas prowadzonych w ramach Dual Polish-English Language Program postanowili w tym roku połączyć oba święta i wspólnie przygotować program artystyczny, którego główną ideą była prezentacja najważniejszych polskich miast, ich historii i atrakcji turystycznych. Dzieci “podróżowały” do nich specjalnym pociągiem, poruszającym się w rytm piosenki “Jedzie pociąg z daleka”.
Uczniowie z każdego dwujęzycznego rocznika – od przedszkola (kindergarten) aż do czwartej klasy – opracowali i przedstawili wiadomości na temat jednego ze znanych miast, które wybrali jako przystanek w podróży. Wspomagali ich rodzice, którzy podczas akademii przekazali trochę informacji – po polsku i angielsku – o poszczególnych miejscowościach.

Mówili o ich historii, zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także zwracali uwagę na dziedzictwo kulturowe. Również dzieci przybliżały te wiadomości poprzez różne legendy, baśnie, piosenki i wierszyki. W ten sposób widzowie, ale również uczniowie innych klas, mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej m.in. na temat: króla Zygmunta III Wazy, który “przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy”, Łazienek i Pałacu na Wodzie, Warsa i Sawy, Mikołaja Kopernika, który “wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, a także historii toruńskich pierników, których można było również spróbować.

Poza tym zostały przedstawione: historia krakowskich kopców, legenda o smoku wawelskim, postać Jana Matejki oraz wiadomości na temat krakowskich Sukiennic, Wawelu, Lajkonika, oraz “jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie” – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówiono też o zakopiańskich urokach, oscypku, o Tatrach i Giewoncie – “górze, która przypomina śpiącego rycerza”.

Zaprezentowano również “światową stolicę bursztynu”, czyli Gdańsk, opowiadano o Neptunie i jego fontannie, bramach wodnych, słynnym Żurawiu, Centrum Hewelianum i “największym ogrodzie zoologicznym w Polsce”, który jest w sercu Trójmiasta. Zwrócono także uwagę na Westerplatte, gdzie “rozpoczęła się druga wojna światowa”. Dzieci zaśpiewały również kilka piosenek związanych z prezentowanymi miastami, m.in. przebój “Warszawa da się lubić” oraz walczyk “Ptaszek z Łobzowa”.

Przedstawiony program został nagrodzony brawami przez publiczność złożoną z rodziców oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli także Amerykanie, którzy podkreślali, że dzięki tej uroczystości mogli poznać bliżej niektóre polskie miasta oraz naszą kulturę.

“Było to również wspaniałe doświadczenie dla uczniów, ponieważ niektórzy z nich co roku jeżdżą do Polski na wakacje. Teraz będą mieli świadomość, że prócz tych najbardziej znanych miast, jak Warszawa i Kraków, są też inne, które warto odwiedzić. To było również cudowne doświadczenie dla wszystkich dzieci, które nie wyjeżdżają do Polski, ponieważ dzięki temu mogły poznać kulturę i ciekawe polskie miejsca” – stwierdziła Carmen Asselta, dyrektorka PS 34. Obecnie w pięciu dwujęzycznych klasach w PS 34 uczy się 118 uczniów spośród 482 uczęszczających do tej szkoły.
