Polka i jej mąż oskarżeni o wyłudzenie prawie 1,5 mln dolarów

2826
EPA/PETER FOLEY

Polka i jej mąż zostali oskarżeni o wyłudzenie prawie 1,5 mln dol. Mieli planowali ucieczkę do Polski. Zostali aresztowani na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Para mieszkała w północnej Wirginii. Zatrzymani już usłyszeli zarzuty. 

Jak informują prokuratorzy federalni 43-letnia Monica Magdalena Jaworska i jej mąż, 42-letni Tarik Jaafar zostali aresztowani w sobotę, 27 czerwca, na międzynarodowym lotnisku Kennedy’ego w Nowym Jorku, tuż po tym, jak kupili bilety w jedną stronę do Polski.

Para została oskarżona o oszustwo, bo jak twierdzą prokuratorzy, mężczyzna i kobieta wyłudzili prawie 1,5 mln dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla firm walczących ze skutkami  pandemii koronawirusa. Małżeństwo złożyło 18 różnych wniosków o pożyczkę w ramach federalnego programu ochrony wypłat. Zatwierdzono cztery z nich o łącznej wartości ponad 1,4 miliona dol. Zgodnie z oświadczeniem złożonym przez śledczego ze Small Business Administration, wykorzystali oni fałszywe formularze IRS, aby wskazać, że wspierają dziesiątki pracowników. Ale dochodzenie ujawniło, że firmy tak naprawdę nigdy nie istniały.

Prokuratorzy twierdzą, że para kupiła bilety na samolot po tym, jak funkcjonariusze chcieli przesłuchać małżeństwo. Jak ustalili śledczy parze udało się wypłacić i upłynnić już 30,000 dol., większość funduszy udało się zamrozić na kontach pary. Trwa postępowanie wyjaśniające. Jeżeli prokurator udowodni im winę, to Jaworskiej i Jaafarowi grozi do 20 lat więzienia.