Polka szefową misji obserwacyjnej OBWE w USA

606

Była konsul generalna w Nowym Jorku, Urszula Gacek została szefową misji obserwacyjnej OBWE w czasie wyborów prezydenckich w USA. Te odbędą się na początku listopada, ale obserwatorzy już rozpoczynają swoją misję. Urszula Gacek jest pierwszą w historii Polką, która objęła tą funkcję. 

Urszula Gacek urodziła się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich emigrantów. Jej ojciec Bolesław służył w czasie II wojny światowej w armii gen. Andersa. Jest absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie zdobyła dyplom z filozofii, nauki o polityce i ekonomii. Konsulem w Nowym Jorku została w grudniu 2014 r.

Jest doświadczonym obserwatorem wyborów, w ostatnich latach kierowała już kilkoma misjami ODIHR (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka – instytucja OBWE), a wcześniej była krótkoterminowym obserwatorem w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Działała również w polityce, była senatorką i eurodeputowaną z list PO. OBWE zaczyna obserwowanie wyborów pięć tygodni wcześniej. Wybory w Stanach Zjednoczonych obserwuje od 2002 roku. Głosowanie powszechne zaplanowano na 3 listopada, ale już można oddawać głosy korespondencyjnie.