Polonia już głosuje w wyborach do europarlamentu

370
EPA-EFE/PATRICK SEEGER
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ze względu na różnicę czasu, odbywa się dzień wcześniej niż w Polsce. Do głosowania zarejestrowało się ponad 12 tysięcy Polaków.

Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7 rano. W Stanach Zjednoczonych będzie działać 16 komisji wyborczych. Najwięcej Polaków zarejestrowało się do głosowania w okręgu chicagowskim – 6 tysięcy oraz nowojorskim – 5 tysięcy. Łącznie chęć udziału w wyborach na terenie USA zadeklarowało około 12300 Polaków. To ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich wyborach europejskich w 2014 roku, ale znacznie mniej niż w wyborach parlamentarnych 2015 roku, gdy do urn poszło 24 tysiące Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. 

Dokładna liczba uprawnionych do głosowania nie jest znana. Szacuje się, że w USA mieszka kilkaset tysięcy osób z polskimi paszportami. Podawana często liczba 10 milionów w odniesieniu do Polonii obejmuje w zdecydowanej większości obywateli amerykańskich, którzy w spisie powszechnym podali polskie pochodzenie, ale nawet nie mówią po polsku.  
Polska należy do krajów pozwalających obywatelom mieszkającym poza Europą głosować w wyborach do unijnego parlamentu. Takiej możliwości nie mają obywatele Czech, Grecji, Włoch, Malty i Słowacji.