Polonia najliczniej poparła PiS

871
EPA-EFE/Tomasz Gzell POLAND OUT

W nowojorskim okręgu wyborczym zagłosowało ponad 12,300 osób. Największe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości – 49,5 proc. Na kolejnych miejscach są: Koalicja Obywatelska – 29,9 proc., Lewica – 9,4 proc., Konfederacja – 8,5 proc. i PSL – 2,7 proc. W sumie, w USA zarejestrowanych do wyborów parlamentarnych było około 32 tysiące osób.

Tegoroczne wybory parlamentarne cieszyły się dużym zainteresowaniem Polonii. Jeśli chodzi o Nowy Jork, to zarówno na Manhattanie jak i w trzech pozostałych punktach wyborczych było tłoczno do ostatniej chwili. „To nasz patriotyczny obowiązek i dowód na silne związki z krajem, za który my, mieszkający za granica, też ponosimy odpowiedzialność” – mówili Polonusi. W konsulacie generalnym na Manhattanie ostatni wyborcy pojawili się tuż przed zamknięciem urn. W niektórych momentach wyborcy musieli czekać nawet kilkadziesiąt minut w kolejkach do lokali wyborczych.


Jak poinformował zastępca konsula generalnego Kamil Henne, polski konsulat generalny w Nowym Jorku zmuszony był zwiększyć liczbę komisji wyborczych na wschodnim wybrzeżu. Utworzono 16 obwodowych komisji wyborczych, w poprzednich latach było ich tylko 9. Konsulat generalny w Nowym Jorku obejmuje swoim zasięgiem 11 amerykańskich stanów wschodniego wybrzeża. Głosowanie w Stanach Zjednoczonych odbywało się wcześniej niż w Polsce z powodu przesunięcia czasowego. Polacy w USA głosowali na listy warszawskie. W sumie, Polacy mieszkający lub przebywający w Stanach Zjednoczonych głosowali w 48 komisjach wyborczych zlokalizowanych w 22 stanach i stołecznym Waszyngtonie.

Jeśli chodzi o mandaty to opierając się na sondażowych wynikach, PiS ma 239 mandatów, Koalicja – 130, Lewica – 43, PSL-KP – 34, Konfederacja – 13.