Polonia uczciła 40. rocznice porozumień sierpniowych

102

Polonia w Stach Zjednoczonych uczciła 40. rocznicę porozumień sierpniowych. Okolicznościowe iluminacje rozświetliły budynki w miastach najliczniej zamieszkiwanych przez Polaków.

Świecące logo „Solidarności” pojawiło się między innymi na polskich budynkach konsularnych w Waszyngtonie, Los Angeles, Nowym Jorku i Chicago. Ambasador Piotr Wilczek powiedział, że „NSZZ Solidarność” była fenomenem, który w Stanach Zjednoczonych przypomina się w kontekście sytuacji na Białorusi. Amerykanie pamiętają też rolę związku w obaleniu komunizmu. “Tutaj poczucie jest takie, że Solidarność zmieniła świat ponieważ wprowadziła zasadniczą zmianę nie tylko w Polsce ale również w Europie środkowo-wschodniej, przyczyniła się do rozpadu Związku Radzieckiego. Mamy nadzieje ożywić te pamięć” – powiedział ambasador. 

W ramach obchodów 40-lecia Solidarności w USA zostały także podświetlone budynki w Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles. Na jednym z telebimów na nowojorskim Times Square wyświetlona została kilkunastosekundowa animacja informująca, że początek ruchu Solidarności w Polsce był początkiem upadku komunizmu na świecie. Prezentację przygotowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Z kolei w sobotę, 29 sierpnia, na biało-czerwono podświetlony został wodospad Niagara. W Chicago, największym polonijnym mieście w USA na biało-czerwono podświetlono między innymi popularny Willis Tower. „Ważna jest pamięć o tym, co było, o zaangażowaniu ludzi w protesty i pomoc także ze Stanów Zjednoczonych. Polacy działali we wszystkich stanach” – mówił Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. Chicago jest jednym z głównych ośrodków tak zwanej emigracji solidarnościowej. W latach osiemdziesiątych do Stanów Zjednoczonych wyjechały setki rodzin działaczy najbardziej niepokornych wobec komunistycznego systemu. Wielu z nich było wcześniej internowanych. „Naciski ze strony SB były takie, że nie mogłem znaleźć pracy.” – wspomina Zygmunt Goliński, jeden z liderów strajków w Słupsku i założyciel Koła Solidarności w Chicago. W rocznicowym spotkaniu w Chicago uczestniczyli też przedstawiciele mniejszości białoruskiej. Nawiązując do Sierpnia ’80, zwracali uwagę na wagę ostatnich wydarzeń w ich ojczyźnie. Dziękowali Polakom za wsparcie.