Polonia uczciła powstanie Solidarności

252
Rocznicową iluminację związaną z 40-leciem powstania Solidarności można było zobaczyć na fasadzie siedziby Konsulatu Generalnego RP od poniedziałkowego zmroku do wtorkowego świtu / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Wodospad Niagara podświetlony biało-czerwonymi barwami, animacja poświęcona Solidarności wyświetlana na Times Square, iluminacje z polskimi barwami oraz znakiem Solidarności na budynkach polskich placówek dyplomatycznych i znanych amerykańskich obiektów – to nowoczesne formy świętowania 40-lecia porozumień sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność, a także promocji polskiej historii wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

“Pomysł iluminacji na znanych i rozpoznawalnych budynkach w przestrzeni wielkich miast całego świata, w których mamy placówki dyplomatyczne, i gdzie mieszka Polonia, pojawił się wraz ze stuleciem odzyskania niepodległości Polski. Wówczas mieliśmy kilka takich iluminacji w różnych miejscach świata” – wyjaśnił w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” konsul Mateusz Gmura. Dodał, że tego typu akcje mają na celu zachęcenie lokalnych mieszkańców różnych miast do zainteresowania się promowanymi wydarzeniami. W poniedziałek, 31 sierpnia, w ten sposób świętowano 40-lecie porozumień sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność.

Jubileuszowy znak Solidarności miał za zadanie zainteresować przechodniów i przejeżdżających kierowców historią związaną z tym ruchem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Polonii nie musimy przekonywać do zainteresowania się pewnymi wydarzeniami historycznymi, które dla niej są znane i oczywiste. Chodzi nam o to, żebyśmy, w sposób atrakcyjny i nowoczesny przykuli uwagę, w naszym przypadku, Amerykanów i nowojorczyków, przejeżdżających obok siedziby Konsulatu Generalnego RP, a zwłaszcza tych jadących Madison Ave. i stojących na światłach lub spacerujących w tej okolicy” – stwierdził przedstawiciel polskich władz. Jego zdaniem, być może dzięki temu niektórzy z nich nie tylko dowiedzą się o 40-leciu Solidarności, ale także zainteresują się tą rocznicą i poszukają np. w internecie wiadomości na ten temat, a przez to poznają część ważnej dla Polski i świata historii. Przy okazji mogą zwrócić uwagę na jeden z największych nowojorskich zabytków, jakim jest pałac DeLamara, w którym mieści się siedziba polskiego konsulatu.

Nowojorska iluminacja była wspólną akcją Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku oraz Instytutu Kultury Polskiej, czyli jednostek reprezentujących Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Iluminacja z biało-czerwonym znakiem symbolizującym 40-lecie Solidarności pojawiła się również na budynku Ambasady RP w Waszyngtonie / Foto: FACEBOOK AMBASADY RP W WASZYNGTONIE

“Pomysł ten wyszedł od MSZ, a produkcją i formatem tej projekcji zajął się nasz instytut – podkreśliła Izabela Gola, kuratorka sztuk wizualnych i designu w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. – Idea tego projektu związanego z 40. rocznicą utworzenia ruchu solidarnościowego, który zakończył czasy komunizmu w Polsce i symbolizuje upadek żelaznej kurtyny, jest adresowana głównie do mieszkańców i rezydentów Nowego Jorku, ponieważ Polonia o tym doskonale wie. Chcieliśmy poinformować nowojorczyków, że Polska przyczyniła się do początków demokracji w Europie, oraz że protesty robotnicze zamieniły się w ruch polityczny dzięki współpracy ludzi reprezentujących różne rodzaje przemysłu i kultury. Jest to szczególnie ważne teraz, w dobie pandemii, podczas której wspólne działanie osób reprezentujących różne branże i dziedziny pozwala im podołać wszelkim współczesnym wyzwaniom, również mającym reperkusje polityczne. Tak więc Solidarność powinna być dla nich przykładem” – wyjaśniła Izabela Gola.

W Nowym Jorku biało-czerwona iluminacja z napisem “40 Solidarność” pojawiła się na fasadzie siedziby Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie. Wyświetlana była nieprzerwanie od poniedziałkowego zmierzchu aż do wtorkowego poranka. Można ją było zobaczyć w godz. od 8 wieczorem, 31 sierpnia, do godz. 6 rano następnego dnia.

Podobna iluminacja pojawiła się w poniedziałek na budynku siedziby Ambasady RP w Waszyngtonie.

“Dziedzictwo Solidarności wykracza poza granice Polski – to uniwersalny apel przeciwko totalitarnym reżimom, które uciszają swoich obywateli i odmawiają im praw obywatelskich” – czytamy na facebookowym profilu polskiej ambasady przy okazji prezentacji zdjęcia z fragmentem jej siedziby, na której widnieje biało-czerwona okolicznościowa iluminacja związana z 40-leciem powstania Solidarności.

Jubileuszowy znak Solidarności pojawił się również na budynku Konsulatu Generalnego RP w Chicago / Foto: FACEBOOK KONSULATU GENERALNEGO RP W CHICAGO

W podobny sposób rocznicę tę uczciły placówki dyplomatyczne w Chicago i Los Angeles. W Wietrznym mieście dodatkowo na biało-czerwono podświetlono również inne budynki, m.in. znany wieżowiec Willis Tower, najwyższy do linii dachu budynek w Ameryce Północnej i jeden z największych na świecie.

Z kolei w Santa Monica w Kalifornii już w niedzielę wieczorem, 30 sierpnia – od zmroku do późnej nocy – polskimi barwami rozświetlono diabelski młyn. Na tym znanym obiekcie w Santa Monica Pier pojawił się również biało-czerwony symbol zwycięstwa – charakterystyczny układ palców i dłoni w kształcie litery “V”, czyli “Victorii”.

Diabelski młyn w Santa Monica w Kalifornii rozświetlony był biało-czerwonymi barwami już w niedzielę, 30 sierpnia
Foto: FACEBOOK KONSULATU RP W LOS ANGELES

W bardzo efektowny sposób solidarnościową rocznicę uświetniono na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Biało-czerwony wodospad Niagara można było oglądać przez 15 minut, począwszy od godz. 10 wieczorem w sobotę, 29 sierpnia. Iluminację w postaci polskich barw narodowych widać było zarówno od strony amerykańskiej, jak i kanadyjskiej. Była to inicjatywa Konsulatu Generalnego RP w Toronto.

Foto: TWITTER KONSULATU GENERALNEGO RP W TORONTO/JOLANTA GRZELCZYK

Również w ciekawy sposób 40-lecie Solidarności oraz historia tego ruchu społeczno-niepodległościowego została przedstawiona na reklamowym telebimie Nasdaq, znajdującym się na nowojorskim Times Square.

Kilkunastosekundowa animacja pojawiała się co jakiś czas pomiędzy różnymi reklamami przez cały poniedziałek. Dominowała w niej informacja o 40-leciu Solidarności, ale również na tle archiwalnych fotografii pojawiała się wiadomość o tym, że przemiany w Polsce doprowadziły do zmian geopolitycznych na świecie.

“Początek ruchu Solidarności w Polsce zapoczątkował upadek komunizmu na świecie” – m.in. taki napis w języku angielskim widniał na telebimie.

Okolicznościowa animacja była sponsorowana przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, a więc Polonię trzymającą w niej swoje oszczędności i będącą jej właścicielem.

Animacja na telebimie Nasdaq na Times Square informowała m.in. o tym, że przemiany w Polsce doprowadziły do upadku komunizmu na świecie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK