Polonia w USA już zagłosowała

546
EPA-EFE/Andrzej Grygiel POLAND OUT

W Stanach Zjednoczonych zakończyło się już głosowanie w wyborach prezydenta Rzeczpospolitej. W dziewięciu komisjach wyborczych trwa liczenie głosów, które Polacy mieszkający w USA oddawali korespondencyjnie.

W całych Stanach Zjednoczonych do głosowania zarejestrowało się 46 tysięcy Polaków, najwięcej okręgu nowojorskim – 18 i pół tysiąca. „To są rekordowe wybory. Do spisu wyborców zapisała się rekordowa liczba osób i rekordowa liczba osób ostatecznie oddała swoje głosy” – powiedział konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki. 

Mieszkający w USA Polacy podkreślali, że uważnie śledzą wydarzenia w kraju i orientują się w sytuacji politycznej. Dla wielu udział w głosowaniu był okazją do podkreślenia związków z Polską. W Stanach Zjednoczonych działało dziewięć komisji wyborczych – po trzy w Nowym Jorku i Chicago i po jednej w Waszyngtonie, Los Angeles i Houston. W drugiej turze na listy wyborców w USA zapisało się o 12 tysięcy osób więcej niż w pierwszej, kiedy to do głosowania zarejestrowało się prawie 34 tysiące Polaków.