Polonia z Elmhurst gotowa na Paradę Pułaskiego

546
Tegoroczny kontyngent z parafii św. Wojciecha na Elmhurst jako marszałek Piątą Aleją poprowadzi Halina Zabor, której – jako Miss Polonii – będzie towarzyszyła Carolyne Maksim / Foto: WOJCIECH WOJCIECHOWSKI

Halina Zabor jako marszałek i Carolyne Maksim jako Miss Polonii z Elmhurst poprowadzą kontyngent z tej nowojorskiej dzielnicy podczas tegorocznej Parady Pułaskiego.

Z każdym tygodniem coraz bliżej do biało-czerwonej manifestacji polskości, która – po rocznej przerwie spowodowanej pandemią – odbędzie się 3 października i przejdzie Piątą Aleją. Kolejne lokalne dywizje zgłaszają swój akces i gotowość do uczestniczenia w 84. Parada Pułaskiego. Do tej grupy dołączył właśnie kontyngent związany z parafią św. Wojciecha na Elmhurst.

Ceremonia szarfowania marszałka i Miss Polonii z tej dzielnicy odbyła się w niedzielę, 15 sierpnia, i miała miejsce pod koniec mszy św. odprawionej przez proboszcza o. Mirosława Podymniaka. Prócz wiernych, uczestniczyli w niej dotychczasowi marszałkowie oraz Miss Polonii z lat wcześniejszych. Decyzją Polskiego Komitetu Parafialnego działającego przy kościele św. Wojciecha na Elmhurst, w tym roku funkcją marszałka uhonorowano Halinę Zabor, a tytuł Miss Polonii otrzymała Carolyne Maksim. Obie są doskonale znane wśród parafian, a także związane z tym polskim kościołem. Wspominał o nich również ksiądz proboszcz podczas, swojego krótkiego przemówienia poprzedzającego ceremonię szarfowania. Zaczął od marszałek, którą została Halina Zabor.

“Chyba nie muszę jej bliżej przedstawiać ponieważ wraz z mężem Marianem są w parafii od wielu lat, dużo dłużej niż ja osobiście. To bycie w parafii to nie tylko przychodzenie do kościoła, ale także chęć do pomocy, życzliwość, otwartość, gorliwość i ofiarność. Zawsze, ile razy zwróciłem się do Halinki lub Mariana z prośbą o jakąś pomoc, to zawsze była odpowiedz “Ojcze, nie ma sprawy'” – zaznaczył o. Mirosław Podymniak.

Tegoroczna marszałek Halina Zabor jest m.in. lektorką w kościele św. Wojciecha na Elmhurst / Foto: BEATA TOLPA

Halina Zabor jest także lektorem, ministrem komunii i szefem komitetu dekoracyjnego. “To ona poświęca wiele uwagi, czasu i pracy podczas planowania i przygotowania świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, oraz innych dekoracji, które w ciągu roku mamy w naszym kościele. Cieszymy się bardzo, że zgodziła się przyjąć tę funkcję, i dzisiaj przyjmie szarfę marszałka na rok 2021. Gratulujemy i prosimy, aby reprezentowała naszą parafię na paradzie i na bankiecie, a także na innych wydarzeniach patriotycznych, które będą miały miejsce w ciągu roku” – podkreślił kapłan.

Również z uznaniem mówił o tegorocznej Miss Polonii z Elmhurst, którą została Carolyne Maksim.

“Dla nas to jest zwyczajne Karolina. Jak przyszedłem do naszej parafii to była jeszcze Karolinką, która chodziła do naszej szkoły parafialnej. Po ukończeniu szkoły średniej myślałem, że wyjechała do babci do Polski, a ona poszła na studia medyczne i kilka miesięcy temu wróciła z dyplomem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku” – opowiadał o. Mirosław Podymniak.

Podczas studiów w Polsce Carolyne Maksim udzielała się wśród studentów pochodzenia polsko-amerykańskiego, w latach 2018-2019 pełniła funkcję prezydenta American Medical Student Association, a w latach 2020-2021 była skarbnikiem tej organizacji. W związku z wyjazdem do Polski nie mogła w pełni udzielać się w kościele św. Wojciecha, ale nie straciła z nim kontaktu. Nadal parafia ta jest jej bliska.

Szarfę tegorocznej Miss Polonii z Elmhurst Carolyne Maksim przekazała jej poprzedniczka Viktoria Wojciechowska (Miss Polonii 2019) / Foto: BEATA TOLPA

“Pamiętam Karolinę, jak była w szkole parafialnej, była ministrantką i w tym czasie mieliśmy wspaniałą grupę ministrantek na polskiej mszy świętej” – stwierdził ks. proboszcz. Przy okazji wyraził nadzieję, że niebawem uda się na nowo stworzyć aktywny zespół osób służących do mszy, który przestał działać w trakcie pandemii. Jest to tym bardziej ważne, że po zakończeniu obostrzeń związanych z przymusowym dystansem społecznym, z każdym tygodniem coraz więcej osób przychodzi na polską, niedzielną mszę św. odprawianą tam o godz. 10 rano.

“Karolina gratulujemy i życzymy ci sukcesów, bo lekarz to nie tylko zawód, ale też powołanie i poświęcenie. A wiemy, że w zdrowym ciele zdrowy duch” – podkreślał kapłan.

Szarfy – zgodnie z tradycją panującą w parafii św. Wojciecha na Elmhurst – nowo mianowanej marszałek i Miss Polonii przekazały osoby pełniące podobne funkcje podczas ostatniej Parady Pułaskiego, która odbyła się w 2019 roku . Były to: marszałek Barbara Ortyl i Miss Polonii Victoria Wojciechowska, którym o. Mirosław Podymniak podziękował za godne reprezentowanie parafii na Piątej Alei w 2019 roku.

Do Barbary Ortyl skierował także słowa wdzięczności za jej wkład, pracę oraz za organizację różnych przyjęć, a także za radość jaką wnosi do środowiska parafialnego.

Przekazał również podziękowania wszystkim dotychczasowym marszałkom i Miss Polonii za reprezentowanie parafii św. Wojciecha z Elmhurst na Paradzie Pułaskiego. Podkreślił, że tymi tytułami honorowani są najbardziej zasłużeni parafianie.

Marszałkowie i Miss Polonii z Elmhurst uczestniczący w okolicznościowej mszy św. W pierwszym rzędzie (od lewej) stoją: Adam Brodowski (marszałek 2016), Barbara Ortyl (marszałek 2019), Marian Zabor (marszałek 2017), Halina Zabor (marszałek 2021), Carolyne Maksim (Miss Polonii 2021) i Kazimierz Wojciechowski (marszałek 2015). Z tyłu stoją (od lewej): Paulina Wojciechowska (Miss Polonii 2014), Natalie Tolpa (Miss Polonii 2018), Emilia Wojciechowska (Little Miss Polonii 2015), Agnieszka Szyszka (Miss Polonii 2015), Viktoria Wojciechowska (Miss Polonii 2019) i Ewa Wojciechowska (marszałek 2018), a także o. Mirosław (marszałek 2014) / Foto: WOJCIECH WOJCIECHOWSKI

“Wyróżniamy osoby, które są aktywne w naszej parafii. Zachęcamy wszystkich innych abyśmy tę listę mogli ciągnąć w nieskończoność, i aby to grono marszałków i Miss Polonii rosło” – apelował kapłan.

Zarówno tegoroczna marszałek i jak i Miss Polonii podziękowały za zaufanie i ich wybór do pełnienia tych funkcji. Słowa wdzięczności przekazały też swoim poprzedniczkom za godne reprezentowanie kontyngentu z Elmhurst na ostatniej paradzie. Zapewniły również, że dołożą wszelkich starań, żeby jak najlepiej reprezentować tę parafię podczas tegorocznej biało-czerwonej manifestacji polskości na Piątej Alei, i zaprosiły do udziału w niej wszystkich obecnych w kościele.

Obie również były bardzo szczęśliwe, ale i nieco zaskoczone z wyróżnienia jakie je spotkało, co przekazały “Nowemu Dziennikowi”.

Szarfę tegorocznej marszałek Halinie Zabor (trzecia z lewej) przekazała jej poprzedniczka z 2019 roku Barbara Ortyl (czwarta z lewej) / Foto: BEATA TOLPA

“Muszę przyznać, że nie kryłam wzruszenia, kiedy to ustępująca pani marszałek Barbara Ortyl przekazała mi tą radosną wiadomość o mojej nominacji i o szarfowaniu, które miało nastąpić w niedzielę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to bardzo szczególne święto dla nas Polaków i również dla mnie osobiście” – podkreśliła marszałek Halina Zabor.

“Tytuł Miss Polonii z Elmhurst, jaki otrzymałam, był dla mnie wielkim zaskoczeniem przede wszystkim dlatego, że przez ostatnich sześć lat, przebywając w Polsce, nie mogłam uczestniczyć w działalności naszej wspólnoty katolickiej – stwierdziła Carolyne Maksim. – Postaram się godnie reprezentować naszą parafię i w przyszłości razem z rodzicami więcej w niej pomagać” – dodała tegoroczna Miss Polonii z Elmhurst.