Polonijna młodzież oddała hołd Ojcu Świętemu

325
Część uczestników koncertu "W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II" wraz z organizatorami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kilkudziesięciu młodych wykonawców — w tym wieloosobowy chór z Akademii św. Stanisława Kostki – wystąpiło podczas koncertu pieśni religijnych i patriotycznych zorganizowanego przez Nowojorskie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Doroczna impreza odbyła się już po raz szósty.

Prawie trzy godziny trwał koncert “W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II”, który odbył się w niedzielę, 3 listopada, w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. Tradycyjnie prowadziła go Zofia Twarowska, a nad programem i doborem młodych wykonawców – jako kierownik artystyczny – czuwała Teresa Rysztof. Dzięki ich wieloletniemu doświadczeniu impreza przebiegła sprawnie i stała na bardzo wysokim poziomie, a co najważniejsze przyciągnęła sporo widzów, którzy wypełnili salę koncertową do ostatniego miejsca.

Publiczność wypełniła do ostatniego miejsca salę koncertową / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W HOŁDZIE POLSKIEMU PAPIEŻOWI
Tegoroczna edycja organizowanego od 2013 roku koncertu pieśni religijnych i patriotycznych poświęcona była 41. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Jednocześnie impreza stanowiła wstęp do przyszłorocznych obchodów stulecia urodzin św. Jana Pawła II oraz 40-lecia założonej przez niego i noszącej jego imię fundacji.

Koncert prowadziła Zofia Twarowska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Koncert rozpoczęła Zofia Twarowska, witając gości i przypominając główne założenia Fundacji Jana Pawła II, która jest “jednym z żywych pomników upamiętniających pontyfikat polskiego papieża – podkreśliła. – Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona z woli Ojca Świętego 16 października 1981 roku i stawia sobie za cel popieranie oraz realizację inicjatyw o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, które są związane z pontyfikatem papieża Polaka” – wyjaśniła Zofia Twarowska.

Następnie Adam Mrowca wygłosił krótkie przemówienie dotyczące św. Jana Pawła II oraz jego stosunku do dzieci, które Ojciec Święty nazywał “najcenniejszym skarbem rodziny ludzkiej”.

Daria Niebrzydowska, Izabella Świerzawska, Paulina Raczkowska i Monika Niebrzydowska wspólnie wykonały ulubioną pieśń św. Jana Pawła II — “Barkę”. Do śpiewu włączyła się także publiczność / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PIEŚNI RELIGIJNE I PATRIOTYCZNE
W koncercie “W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II” wzięli udział zarówno amatorzy i miłośnicy śpiewu, jak i doświadczeni młodzi artyści studiujący i szlifujący swój warsztat na college’ach i wyższych uczelniach muzycznych. Wszyscy bardzo ambitnie podeszli do występu i pokazali się z najlepszej strony. Widać było ogrom pracy, jaką włożyli w przygotowanie, ich talent oraz spore umiejętności, które – mimo młodego wieku – zdążyli już posiąść.

Paulina Raczkowska zaśpiewała kilka utworów, m.in. pieśń “Ojczyzna” napisaną i skomponowaną przez jej ojca Bogdana Raczkowskiego, dzięki której również zajęła w tym roku pierwsze miejsce podczas 3. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Koncert był bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i praktycznie każdy występ nagrodzony został gromkimi brawami. Szczególną uwagę widzów przykuły występy osób kształcących się muzycznie na różnych uczelniach lub pobierających naukę u zawodowych artystów, a którzy na scenie pokazali pełny profesjonalizm wykonawczy, jak np.: Magdalena Kuźma, Paulina Raczkowska, Izabella Świerzawska, Daria i Monika Niebrzydowskie oraz pianista Nicholas Kaponyas.

Daria Niebrzydowska, Izabella Świerzawska, Paulina Raczkowska i Monika Niebrzydowska wspólnie wykonały ulubioną pieśń św. Jana Pawła II — “Barkę”. Do śpiewu włączyła się także publiczność / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Również niesamowicie dużym zainteresowaniem cieszył się występ kilkunastoosobowego chóru złożonego z uczniów Akademii św. Stanisława Kostki z Greenpointu. Grupa wychowanków Bożeny Konkiel, wśród których ponad połowę stanowiły amerykańskie dzieci, wykonała trzy utwory: “Joyful, Joyful” Ludwiga van Beethovena, “Abba Ojcze” Jacka Sykulskiego i o. Jana Góry oraz “Quo Vadis Domine” Piotra Rubika, którymi oczarowała widownię.

Występ chóru Akademii św. Stanisława Kostki z Greenpointu, prowadzonego przez Bożenę Konkiel wzbudził bardzo duże zainteresowane publiczności / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Także bardzo owacyjnie przyjęty został występ jedenastoletniego Michaela Jamrożka, który przepięknie zinterpretował piosenkę “Taki kraj”, znaną z repertuaru Jana Pietrzaka. Na słowa uznania zasługują jednak wszyscy wykonawcy, tym bardziej, że wielu z nich prezentowało bardzo trudne i skomplikowane muzycznie pieśni i utwory.

Występ jedenastoletniego Michaela Jamrożka, który wykonał piosenkę “Taki kraj” znaną z repertuaru Jana Pietrzaka, został owacyjnie przyjęty przez publiczność / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Oprócz wymienionych wcześniej osób, w koncercie wzięli udział: Julia Argasińska, Marcelina Domaradzka, Olivia Głogowska, Karolina i Kasia Hanulewicz, Joanna Łękawska, Adam Piotrowski i Maja Kędzia.

W prezentowanym repertuarze znalazły się m.in.: “Ave Maria”, “Panis Angelikus”, “Pasja miłości”, “Czarna Madonna”, “Ave Maria Jasnogórska”, “Boże coś Polskę”, “Barka”, “Rota”, “Ojczyzna”, “Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, “Uwierz Polsko”, “Jak długo w sercach naszych”, “Pytasz mnie”, “Powrócisz tu”, “Kocham cię życie”, a także kilka kompozycji Fryderyka Chopina.

Adam Piotrowski zagrał na akordeonie dwie pieśni: “Moja matko ja wiem” i “Boże, coś Polskę” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Radości z przebiegu całości koncertu nie kryli organizatorzy, w tym Mieczysław Pająk, prezes Nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, który na zakończenie gorąco podziękował wszystkim wykonawcom oraz publiczności.

Zadowolenia nie kryła także prowadząca religijno-patriotyczną imprezę.

Joanna Łękowska zaśpiewała dwa utwory: “Ave Maryja (Pozdrawiam Ciebie Matko)” i “Uwięziony ptak nie śpiewa” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Uważam, że dzisiejszy koncert stał na bardzo wysokim poziomie. Dzieci wykazały się bardzo dużym profesjonalizmem oraz znajomością muzyki. Wszyscy mają nieprzeciętne głosy, zarówno artyści, którzy studiują, m.in.: Magdalena Kuźma, Paulina Raczkowska, Izabella Świarzawska, jak również młodsze dzieci – podkreśliła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Zofia Twarowska. – Bardzo wzruszający był dobór repertuaru. Myślę, że zarówno przy pieśniach religijnych, jak i patriotycznych niejednemu zakręciła się łezka w oku, bo ja sama momentami się popłakałam” – dodała prowadząca koncert.

Nicholas Kaponyas, oprócz akompaniowania niektórym wykonawczyniom, zagrał również na fortepianie kilka utworów Fryderyka Chopina / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Jego wysoki poziom to także duża zasługa osoby odpowiedzialnej za dobór młodych wykonawców, która ma na tym polu duże doświadczenie. Teresa Rysztof, pełniąca funkcję kierownika artystycznego koncertu, podobne imprezy organizuje przynajmniej trzy raz do roku i robi to od 24 lat.

“Z reguły są to religijne lub patriotyczne koncerty i oprócz kilku stałych wykonawców ciągle na nich pojawiają się nowe twarze. Najczęściej osoby te dowiadują się o możliwości wystąpienia na scenie dzięki tzw. poczcie pantoflowej” – wyjaśnia Teresa Rysztof. Jak zapewnia w rozmowie z “Nowym Dziennikiem”, nigdy nie ma problemów z obsadą żadnego koncertu zarówno przez młodych wykonawców, jak i już uznanych artystów, tym bardziej, że współpracuje z około 50 osobami.

“Niektórzy mają już ponad 20 lat i od 12 lat biorą udział w imprezach, które organizuję” – mówi z dumą łowczyni młodych talentów.

Mieczysław Pająk (z lewej), prezes Nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, dziękuje uczestnikom i osobom odpowiedzialnym za organizację koncertu “W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK