Polonijni artyści i dyplomaci wspólnie kolędowali na Greenpoincie

Niezwykły koncert

834
Występ Polish American Folk Dance Company od razu wprowadził publiczność w świąteczny klimat / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Najpiękniejsze polskie kolędy i amerykańskie standardy świąteczne zostały zaprezentowane podczas koncertu w Polskim Domu Narodowym "Warsaw" na Greenpoincie. Na jednej scenie spotkali się najbardziej znani i aktywni polonijni artyści oraz umuzykalnieni dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

“Wielki koncert świątecz-NY” był kontynuacją ubiegłorocznego projektu “Pokój ludziom wszem”, który ze względu na pandemię miał miejsce w przestrzeni wirtualnej.

Artyści świetnie się rozumieli na scenie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Tegoroczna impreza, która miała miejsce w niedzielę, 19 grudnia, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i dzięki wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz Pulaski Association of Business and Professional Men odbyła się za darmo. Wzięły w niej udział legendy sceny muzycznej, multiinstrumentaliści, wokaliści klasyczni i jazzowi oraz gwiazdy sceny polonijnej.

Występ Stana Borysa cieszył się entuzjastycznym przyjęciem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wśród artystów byli: Stan Borys, Michał Hochman, Krzysztof Medyna, Małgorzata Kellis, Wojciech Bukalski, Małgorzata Staniszewska, Jakub Polczyk, Dawid Czajka, Anna Pasternak, Piotr Bernasiuk, Paweł Bernasiuk, Patrycja Posłuszna, Marcin Steczkowski i Andrzej Buczek.

Tomaczek Bednarek (w środku na pierwszym planie) wykonał kilka amerykańskich świątecznych standardów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wraz z nimi wystąpił Tomaczek Bednarek, amerykański wokalista polskiego pochodzenia, który przed laty występował z Frankiem Sinatrą.

Wśród polonijnych artystów pojawili się także dwaj polscy dyplomaci – konsul generalny Adrian Kubicki grający na fortepianie oraz wicekonsul Mateusz Gmura grający ma gitarze basowej.

Pomysłodawcą koncertu świątecznego był konsul generalny Adrian Kubicki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Ich obecność nie była przypadkowa bowiem Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku był głównym organizatorem wydarzenia, a konsul generalny jego pomysłodawcą.

Konsul Mateusz Gmura okazał się świetnym basistą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Wielki koncert świątecz-NY” rozpoczął się się występem Polish American Folk Dance Company, którego członkowie pojawili się jako kolędncy w kolorowych ludowych strojach. Wszystko to dało nie tylko piękny efekt i wprowadziło publiczność w świąteczną atmosferę, ale jednocześnie było ogromną promocją polskiej bożonarodzeniowej tradycji. 

Michał Hochman prócz śpiewu w zbiorowych wykonaniach pastorałek zaśpiewał także swój największy przebój pt. “Konik na biegunach” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Koncert odbył się przy komplecie publiczności wynoszącej około 400 widzów, a występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Artyści wykonali polskie kolędy i pastorałki oraz kilka amerykańskich standardów świątecznych, a finał – w którym zagrali wszyscy wykonawcy – obejmował utwory “When a Child Is Born”, “Bóg się rodzi” oraz “Przekażmy sobie znak pokoju”. Po zakończeniu koncertu publiczność nagrodziła wykonawców owacją na stojąco.

Sopranistka Małgorzata Kellis za każdym razem nagradzana była gromkimi brawami / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Jestem niezmiernie rad, że na pomysł, aby wspólnie świętować Boże Narodzenie, pozytywnie i natychmiastowo odpowiedziało tak wielu znakomitych artystów. Tegoroczny koncert był kontynuacją i rozwinięciem idei, którą wspólnie realizowaliśmy w konsulacie już w zeszłym roku pt. “Pokój ludziom wszem”. Tym razem postanowiliśmy jednak poszerzyć repertuar i wystąpić z nim na żywo dla Polonii, w samym centrum Greenpointu. Myślę, że była to udana forma przygotowań do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację oraz uczestniczącym w tym pięknym wydarzeniu i życzę Wam Wesołych Świąt!” – podkreślił konsul generalny Adrian Kubicki, pomysłodawca koncertu.

Wśród gwiazd koncertu był m.in. światowej sławy saksofonista Krzysztof Medyna / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Od strony organizacyjnej czuwał nad nim Grzegorz Fryc, szef Gram-x Promotions.

Podczas finału koncertu wszyscy artyści pojawili się na scenie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

 

 

 

 

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ: