Polscy meblarze ruszają na podbój USA

612
PFN

Polskie firmy meblarskie ruszają na podbój rynku w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec kwietnia przedstawiciele branży zaprezentują swoje produkty na największych branżowych targach w USA, High Point Market w Karolinie Północnej. Udział w targach to jeden z elementów kampanii, która ma przekonać Amerykanów do kupowania polskich mebli.

Jak powiedział Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, przed krajowymi przedsiębiorcami stoi ogromna szansa zdobycia zamówień na amerykańskim rynku. „Bezwzględnie jest to bardzo duży rynek. Tam mieszka kilka milionów Polaków. Nawet skierowanie oferty wyłącznie do nich oznacza zdobycie ogromnego rynku zbytu” – mówi Jan Szynaka.”Do tej pory potrafiliśmy zdobyć rynki w wielu krajach. Ameryka była dla nas niejako zamknięta. Najbliższe lata to czas, gdy również w Stanach Zjednoczonych udowodnimy, że jesteśmy znani” – dodaje.

Polskim przedsiębiorcom, którzy chcą eksportować meble do Stanów Zjednoczonych sprzyja sytuacja międzynarodowa. Jak mówi Michał Strzelecki dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, ekonomiczne starcie Stanów Zjednoczonych z Chinami mocno zmniejszyło eksport chińskich wyrobów na amerykański rynek. „Amerykanie ze swojej własnej produkcji nie są w stanie zaspokoić wewnętrznego popytu, dlatego muszą kupować meble na zewnątrz. Dzisiaj są zablokowani jeśli chodzi o Chiny, dlatego stwarza się naturalna szansa dla firm z Polski, żeby zaistnieć na tym rynku i zacząć dostarczać meble” – mówi Michał Strzelecki.  

Kampanię promocyjną branży meblarskiej kwotą miliona złotych dofinansowała Polska Fundacja Narodowa. „Uznaliśmy, że ta idea rzeczywiście wpisuje się w cele statutowe Polskiej Fundacji Narodowej. To przedsięwzięcie nie jest ryzykowne, a może przynieść benefity dla kraju. Nie dla Polskiej Fundacji Narodowej ale dla Polski” – mówi Marcin Zarzycki, prezes PFN.

Akcji promocyjnej będzie towarzyszyła kampania reklamowa w amerykańskich mediach. Całość ma kosztować ponad 2,5 miliona złotych. Jak podaje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Polska jest w tej chwili największym eksporterem mebli w Europie. W skali globalnej więcej od naszego kraju eksportują jedynie producenci z Chin.