Polscy uczniowie z szansą na podbój USA

334
MATERIAŁY WARSZAWSKIEJ DRUŻYNY KREATYWNOŚCI

Nauczycielki jednej z warszawskich szkół udowadniają, że szkoła nie musi być nudna, a w młodych ludziach drzemią ogromne pokłady kreatywności.
Grupa uczniów pod ich opieką wygrała olimpiadę w Polsce, a teraz ma szansę na podbicie USA, gdzie odbędzie się międzynarodowy finał. Szanse polskich dzieci pokrzyżować mogą jednak finanse.

KREATYWNI NAUCZYCIELE, KREATYWNA MŁODZIEŻ
W roku szkolnym 2018/2019 dwie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 w Warszawie, Anna Kuch i Marzena Tryznowska, podjęły współpracę z fundacją propagującą kreatywność i innowację Destination Imagination. W czasie cyklicznych zajęć, odbywających się w soboty, drużyna składająca się z siedmiu uczniów intensywnie przygotowywała się do Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności. Młodzież w Wyzwaniu Drużynowym przygotowywała krótkie przedstawienie improwizacyjne, trwające nie dłużej niż 5 minut, w którym miała zaprezentować wylosowane wcześniej postacie z monet. Przedstawienie miało być zarówno tragedią, jak i komedią. Drugim zadaniem było Wyzwanie Na Już. W czasie olimpiady to właśnie ono okazało się dla drużyny szczęśliwe, gdyż przyniosło jej złoty medal w tej kategorii.
Warszawscy uczniowie, jadąc do Wrocławia, nie liczyli na to, że już w pierwszym roku uda im się pokonać ponad 100 drużyn z całej Polski. Okazało się, że nauka przez zabawę, czym były sobotnie spotkania Warszawskiej Drużyny Kreatywności (WDK), jest najlepszym sposobem na rozwijanie umiejętności i pomysłowości.
Zwycięstwo w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności umożliwia drużynie reprezentowanie Polski na Światowej Olimpiadzie Kreatywności, która w tym roku odbywa się 20-26 maja w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Jest to prestiżowa impreza, w której udział biorą drużyny z 40 krajów. Jednak koszty zorganizowania wyjazdu oraz czas na zebranie środków przerosły możliwości zarówno rodziców, jak i szkoły.

SZANSA NA WYJAZD DO USA
O przygodzie uczniów związanej z kreatywnością „Nowy Dziennik” rozmawiał z jedną z opiekunek grupy, Marzeną Tryznowską. “Na początku roku szkolonego 2017/2018 wraz z koleżanką ukończyłyśmy kurs trenerski, organizowany przez fundację Destination Imagination (DI), zajmującą się propagowaniem kreatywności – wyjaśniła nasza rozmówczyni. – Program ten tak bardzo nam się spodobał, że postanowiłyśmy stworzyć drużynę. Na początku pracowałyśmy z całymi klasami, aby zainteresować dzieci. Następnie z chętnych stworzyłyśmy siedmioosobową drużynę i zaczęłyśmy przygotowania do Polskiej Olimpiady Kreatywności, która miała odbyć się na początku marca we Wrocławiu – tłumaczy Marzena Tryznowska. – Zasady programu DI zastrzegają, że trener jest tylko mentorem, pomocnikiem, kimś do zorganizowania zajęć, ale nie może ingerować w sposób myślenia dzieci. Drużyna przygotowywała dwa wyzwania: Wyzwanie Drużynowe – Improwizacyjne, gdzie uczniowie musieli stworzyć krótkie przedstawienie (5 minut) w formie komedii lub tragedii. Drugim zadaniem było Wyzwanie Na Już, które polegało na skonstruowaniu jak najwyższej wieży i przeniesienie jej na pływającą gąbkę. Na wykonanie zadania drużyny miały 4 minuty, ale nasi uczniowie wykonali je o 1,47 sek. wcześniej” – podkreśla nauczycielka.
Na nasze pytanie, czego, oprócz kreatywności, nauczyło uczniów przygotowanie do olimpiady, Marzena Tryznowska odpowiada, że Destination Imagination uczy przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, ale także uczy pracy zespołowej podczas podejmowania ekscytujących wyzwań, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, finansami i pomysłami. Uczy także umiejętności skutecznej komunikacji i prezentacji wytworów własnej pracy oraz pracy zespołu. Jak mówi nauczycielka, „DI bazuje na koncepcji myślenia rozbieżnego, zakładającego, że istnieje więcej niż jedna droga do rozwiązania problemu. Program zachęca dzieci i młodzież do podejmowania procesu tworzenia. Pozwala odkrywać różnorodne uzdolnienia, przełamywać bariery, kształtować motywację wewnętrzną i zwiększać poczucie własnej wartości”.
Dwie nauczycielki z warszawskiej szkoły swoją pracą udowadniają, że uczenie się wcale nie musi być nudne. A wręcz przeciwnie – jest proste, bardzo przyjemne i łatwe. „Nam, jako nauczycielkom, otworzyły się umysły i pomysły same wskakują do głowy” – mówi Marzena Tryznowska. Według niej ćwiczenia nad kreatywnością dają efekty już teraz, ale dadzą także w dorosłym życiu. “Nasze dzieci szybciej wykonują zadania, lepiej współpracują ze sobą, mają ciekawsze pomysły na rozwiązywanie problemów. Dalsza praca tymi metodami na pewno przyczyni się do ich dalszego rozwoju – zapowiada nauczycielka. – Zróżnicowane zadania, jakie pojawiają się w czasie przygotowania do olimpiady, zaowocują w przyszłości rozwojem w różnych dziedzinach. To, co np. w USA jest normą w pracy z dziećmi, w Polsce nie jest, niestety, jeszcze tak rozpowszechnione. My chcemy dla naszych dzieci, aby także miały szansę na rozwój. Jesteśmy pewne, że udział w Światowej Olimpiadzie Kreatywności znacznie zwiększy ich szanse edukacyjne i rozwój osobisty” – twierdzi nasza rozmówczyni.
Teraz dzieci z jej szkoły mają szansę na wyjazd do USA i udział w olimpiadzie międzynarodowej, jednak stoi on pod znakiem zapytania ze względów finansowych. “Ponieważ na wyjazd musimy uzbierać sami, nasza Warszawska Drużyna Kreatywności wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby, aby spełnić swoje marzenie – mówi Tryznowska. – Część kwoty uczniowie otrzymali od Urzędu Dzielnicy Targówek, ale wciąż brakuje im około 30 tys. złotych”.

Rodzice dzieci zainicjowali specjalną zbiórkę funduszy poprzez portal zrzutka.pl/wdk. Pieniądze można też wpłacać bezpośrednio dla drużyny z dopiskiem: Drużyna WDK; dane do przelewu: Rada Rodziców przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 w Warszawie; Bank PeKaO SA numer konta: 32 1240 1082 11110010 4196 6467