Polska ambasada w USA interweniuje ws. wpisu na żydowskiej encyklopedii

273
Zrzut ekranu

W żydowskiej encyklopedii internetowej Jewish Virtual Library rotmistrz Witold Pilecki pojawił się jako uczestnik niemieckiego ruchu oporu. Po interwencji polskiej ambasady w USA, Polak trafił na listę… żydowskich żołnierzy. Ostatecznie nazwisko rotmistrza zostało zapisane w kategorii „Polscy i inni żołnierze”.

Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ksiądz Tomasz Trzaska powiedział, że Witold Pilecki miał z Niemcami tyle wspólnego, że z nimi walczył. „To jest portal bardzo odwiedzany, mówi się, że jeden z najbardziej renomowanych portali. Natomiast trudno powiedzieć, że nagle Witolda Pileckiego, który z Niemcami miał tyle wspólnego, że z nimi walczył w czasie II wojny światowej i wcześniej, trudno, żeby go znaleźć w gronie niemieckich członków ruchu oporu, tym bardziej po żydowskiej stronie. Oczywiście Witold Pilecki, walcząc o Polaków, o wolną Polskę, o niepodległą Polskę, walczył także o społeczność żydowską” – powiedział ksiądz Tomasz Trzaska. 

Rotmistrz Witold Pilecki jest jedyną osobą, która w żydowskiej encyklopedii internetowej znajduje się w kategorii „Polscy i inni żołnierze”.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej, jednym z żołnierzy niezłomnych walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 25 maja 1948 roku. Jego szczątków do dziś nie odnaleziono.