Polska bez deficytu

86
PREMIER.GOV.PL

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada budżet 2020 bez deficytu. Rada Ministrów przyjęła jego projekt – wydatki i dochody mają wynosić po 429,5 miliarda złotych. Premier mówił, że to pierwsze takie osiągnięcie od początku transformacji gospodarczej z 1989 roku. 

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, dobry wynik przyszłorocznego budżetu jest ważny dzięki walce z przestępstwami podatkowymi i likwidacji zbędnej administracji. „Budżet nie jest już bankomatem dla przestępców podatkowych” – przekonywał szef rządu. Mówił, że rządy po 2015 roku zwalczyły w znacznym stopniu mafie paliwowe, tytoniowe i mafię alkoholową, a także tak zwane karuzele VAT – czyli jeden ze sposobów na uniknięcie płacenia tego podatku. 

Premier zapowiedział, że w budżecie ważne miejsce zajmą wydatki na świadczenia społeczne, w tym 500 Plus i 500 Plus dla niepełnosprawnych. Łącznie na ten cel w 2020 roku ma zostać wydanych 66 miliardów złotych. Zmniejszone też zostaną podatki dla przedsiębiorców. W przyszłym roku mają też wzrosnąć wydatki na służby zdrowia – do 5,06 procent PKB. Według pierwotnych planów, składka miała wynosić 5,03 procent.

Premier mówił też, że zadłużenie państwa w stosunku do PKB jest obniżane. Jak mówił, na koniec rządów PO zadłużenie wynosiło 888 miliardów złotych. „Przez 8 lat dług został de facto więcej niż podwojony” – mówił.

Premier liczy, że jesienią do Sejmu trafi projekt budżetu w takim kształcie jak obecnie. Mówił, że taka jest intencja jego rządu. W tej chwili projekt trafi do konsultacji społecznych.