Polska chwali amerykańską deklarację

200

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nazwał „ważną” deklarację Stanów Zjednoczonych o zamiarze zainwestowania miliarda dolarów w projekty energetyczne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, należących do inicjatywy Trójmorza. Zapowiedź taką złożył sekretarz stanu USA, Mike Pompeo podczas światowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Amerykański polityk mówił, że inwestycje pomogą zmniejszyć zależność energetyczną krajów Trójmorza od Rosji. Podczas briefingu po zakończeniu monachijskiej Konferencji minister Jacek Czaputowicz wskazywał, że amerykańska deklaracja ma znaczenie nie tylko ekonomiczne. Tłumaczył, że poza tym, że zapowiada znaczną sumę, która może być wykorzystana na inwestycje, deklaracja jest też symbolicznym gestem ze strony Stanów Zjednoczonych chęci strategicznego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, czy także bezpieczeństwa militarnego w Europie Środkowej.  Minister spodziewa się, że będzie ona miała poważne konsekwencje, ponieważ – te państwa, które wahały się, czy przystąpić do Funduszu, będą miały teraz dodatkowy argument żeby też przystąpić do tej inicjatywy, „skoro Amerykanie wchodzą [w nią] tak bardzo silnie”.  

Szef polskiej dyplomacji dodał, że amerykańska zapowiedź jest ważna nie tylko dla Polski, ale także dla całego naszego regionu Europy. „Chodzi o to, żeby cała inicjatywa i ten projekt Trójmorza, udrożnienia korytarzy transportowych z północy na południe – w tym tras przesyłowych gazu i ropy – a także umożliwienia dostaw na przykład na Ukrainę, czy Białoruś – dzięki temu mogła być zrealizowana” – podkreślał Jacek Czaputowicz. Minister mówił, że pieniądze te mogą zostać włożone między innymi, w rozwój strategicznej infrastruktury, takiej jak port LNG czy Baltic Pipe. .  

Mike Pompeo wskazywał, że wsparcie dla Trójmorza jest dowodem na to, że Stany Zjednoczone nadal angażują się w kwestie światowego bezpieczeństwa.