Polska czeka na decyzje Waszyngtonu

216
MSZ
Minister Jacek Czaputowicz

Rząd oczekuje potwierdzenia kierunku rozmów dotyczących zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju. Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że negocjacje na ten temat trwają i odbywają się zgodnie z harmonogramem. Prowadzi je resort obrony narodowej.

“Oczekujemy pewnego potwierdzenia tego kierunku. Być może nastąpi to 12 czerwca podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Potrzeba tu zgody dwóch stron, także określenia pewnych ram budżetowych po stronie amerykańskiej. Jesteśmy dobrej myśli, liczymy na zwiększenie tej obecności” – zadeklarował szef dyplomacji. Jacek Czaputowicz dodał, że jednym z tematów rozmów jest to, gdzie doszłoby do zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 

Termin podjęcia dezycji wskazał wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który powiedział, że być może do końca września Amerykanie podejmą decyzję o zwiększeniu trwałej obecności wojsk w naszym kraju. Głównymi tematami planowanego na 12 czerwca spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem będą kwestie bezpieczeństwa i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydenci będą rozmawiać o wspólnych projektach dotyczących zarówno bezpieczeństwa militarnego, jak i energetycznego.