Polska i USA pomogą Kurdom w Iraku

200

Nawet 528 milionów dolarów – tyle może wynieść koszt projektu humanitarnego, który rozpoczyna polska Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Do kurdyjskich uchodźców w północnym Iraku dotrze pomoc medyczna zorganizowana przez Polaków. Finansowanie pochodzić będzie z amerykańskiej Agencji do spraw Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Projekt jest wynikiem polsko – amerykańskiej umowy podpisanej w zeszłym roku, która daje dostęp do amerykańskich środków na cele humanitarne. Podczas spotkania w Kancelarii Premiera minister do spraw pomocy humanitarnej Michał Woś powiedział, że budżet USAID tylko w tym roku na wsparcie mniejszości na Bliskim Wschodzie to ponad 178 milionów dolarów.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła, że Polacy i Amerykanie razem będą wspierać lokalną społeczność w Iraku. Chodzi głównie o wsparcie prześladowanych mniejszości religijnych i etnicznych. Pierwszy projekt ma charakter wsparcia medycznego – mówiła ambasador. „Stany Zjednoczone i Polska zapewnią opiekę lekarzy pierwszego kontaktu, profilaktykę zdrowotną, konsultacje żywieniowe, opiekę pediatryczną, wsparcie psychologiczne. Będzie też wsparcie kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka” – mówiła ambasador.

Pierwszy Projekt ma realizować Klub Inteligencji Katolickiej we współpracy z organizacją STEP-IN w prowincjach Erbil i Dohuk w Irackim Kurdystanie.