Polska obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

64

W całej Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Centralne obchody rozpoczęły się przed południem w warszawskim Muzeum Katyńskim.

Mszy na placu przed Muzeum przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, Józef Guzdek. W homilii podkreślił, że polityka zagraniczna sowieckiej Rosji po przegranej wojnie w 1920 roku budowana była na fałszu, a kolejne wypowiadane słowa, podpisywane deklaracje nie miały nic wspólnego z prawdą. „Sąsiadowi ze Wschodu wciąż przyświecała idea zniszczenia odrodzonej Rzeczypospolitej” – dodał biskup. Podkreślił, że pierwszy wyrok zapadł jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, kiedy podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow.

„Drugi bardzo bolesny wyrok przeciwko narodowi polskiemu zapadł 5 marca 1940 roku – ówczesne biuro polityczne, na czele ze Stalinem i Berią, skazało na śmierć elitę polskiego narodu, uwięzioną w sowieckich łagrach Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa oraz w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi” – powiedział biskup Józef Guzdek.

Wcześniej odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tysięcy jeńców polskich, w tym ponad 10 tysięcy oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu podjęto 5 marca 1940 roku na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, dokonywano wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy.

Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego – to pierwsza w świecie placówka dokumentująca zbrodnię katyńską. Zginęło w niej blisko 22 tysiące polskich obywateli, więzionych w latach 1939-1940 w sowieckich obozach.

Prezydent Andrzej Duda w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożył wieniec przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie. Towarzyszyli mu przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, Związku Sybiraków Oddział Krakowski oraz harcerze z ZHP i ZHR.

Znajdujący się u podnóża Wawelu Krzyż, nazywany powszechnie Katyńskim, upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Na belce poprzecznej krzyż ma złocony napis „Katyń” oraz daty 1940 i 1990. U jego podnóża znajduje się granitowa tablica, na której wymieniono tragiczne miejsca związane z najnowszą historią Polski m.in.: Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, Workuta, ale też Gdańsk, Gdynia, Szczecin i kopalnia Wujek.

Prezydent wraz z przedstawicielami Związku Sybiraków Oddział Krakowski złożył również kwiaty przed tablicą upamiętniającą Zesłańców Sybiru, Ofiary Golgoty Wschodu. Znajdującą się obok Krzyża Katyńskiego pamiątkową tablicę poświęconą pamięci wielu setek tysięcy Polaków aresztowanych, deportowanych i zesłanych przez władze sowieckie na Sybir odsłonięto 17 września 2009 roku, w 70. rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę.

Wieńce w imieniu prezydenta zostały dziś również złożone przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie, w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym. Andrzej Duda skierował list do uczestników obchodów 79. rocznicy zbrodni katyńskiej na placu apelowym Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej.

„Prawda o zbrodni katyńskiej jest już dzisiaj dobrze znana, mimo że na odkrycie czekają wciąż nowe miejsca kaźni, a listy poległych być może nigdy nie zostaną ostatecznie skompletowane. Jednak pamięć o bohaterskich ofiarach, o naszych przodkach i poprzednikach, którzy woleli zginąć niż zaprzeć się Niepodległej, trwa – żywa i zwycięska – w sercach rodaków.

Ta pamięć ma wreszcie trwały kształt dzisiejszego święta, a także godny dom w tym nowoczesnym muzeum w kaponierze Cytadeli Warszawskiej” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez zastępcę szefa BBN Dariusza Gwizdałę.