Polska pomoże w odbudowie Notre Dame

187

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest gotowa pomóc w odbudowie katedry Notre Dame, częściowo zniszczonej przez pożar. „To nasze europejskie, chrześcijańskie dziedzictwo, to są fundamenty Europy” – mówił szef rządu o katedrze. „Jesteśmy gotowi, ale wszystko zależy od władz francuskich” – dodał premier. 


Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w czasie pożaru paryskiej katedry Notre Dame ocalono i wyniesiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwię świętego Jana Pawła II. Obraz i relikwie znajdują się w katedrze Notre Dame od 1 grudnia 2018 roku. 

O gotowości Polski do pomocy przy odbudowie mówił minister kultury Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że podczas pożaru katedry Notre Dame w Paryżu „cały świat patrzył, jak pali się dziedzictwo europejskie”. Minister kultury dodał, że trwały przygotowania, by odnowić kolejną kaplicę i poświęcić ją Janowi Pawłowi II. Wicepremier Gliński zwrócił uwagę, że katedra Notre Dame była zaniedbana. Jak mówił, Polska może wesprzeć Francję przy odbudowie Notre Dame nie tylko finansowo, lecz także pracą naszych konserwatorów zabytków. „My oprócz środków finansowych mamy przede wszystkim know-how, wspaniałe tradycje jeśli chodzi o polską szkołę konserwatorską. Teraz jesteśmy w stanie Francji taką pomoc zaoferować” – mówił.