Polska telewizja publiczna znów w USA

2339

W lipcu, po ośmiu miesiącach od czasu wyłączenia możliwości oglądania TVP Polonia w USA, znów można oglądać kanał polskiej telewizji publicznej. Tym razem udostępniono kanał informacyjny TVP Info, dzięki któremu obejrzymy na żywo wiele wydarzeń z Polski. Podpowiadamy, jak i gdzie oglądać polską informacyjną stację w USA.

Sygnał TVP Info jest ponownie dostępny dla odbiorców w Stanach Zjednoczonych. Kanał informacyjny Telewizji Polskiej znalazł się w ofercie jednej z telewizji satelitarnych. TVP Info zostało umieszczone na platformach telewizji Dish oraz mobilnej Sling. Kanał publicznego nadawcy jest dostępny w pakietach z innymi polskimi stacjami informacyjnymi. Jak mówią przedstawiciele firmy, co najmniej do stycznia będzie bez dodatkowych opłat. Wśród klientów sieci jest kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Najwięcej w rejonie Chicago. „TVP Info jest obecnie jedyną dostępną treścią Telewizji Polskiej w USA” – powiedział Rafał Stykowski, przedstawiciel telewizji Dish i Sling.
Niedostępność sygnału TVP Info w Stanach Zjednoczonych była związana ze sporem Telewizji Polskiej z firmą Spansky Enterprises. W latach 90. zawarła ona długoletnią umowę dotyczącą nadawania TVP Polonia. Powołując się na prawa autorskie, blokowała nadawanie innych treści telewizji publicznej za oceanem. Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP, który pracował nad udostępnieniem sygnału w USA, zapowiedział, że w najbliższych dniach odblokowane mają zostać także treści TVP Info na stronach internetowych Telewizji Polskiej dla internautów w Stanach Zjednoczonych. Trwają też prace nad udostępnieniem w USA sygnału kanału TVP ABC, na którym można oglądać bajki po polsku. Z udostępnionego sygnału TVP Info w USA zadowolony był p.o. prezes TVP Maciej Łopiński. “TVP Info to ważne dla Polaków źródło wiedzy o Polsce i świecie. Telewizja Polska sukcesywnie zwiększa zasięg poza granicami kraju, aby wielomilionowa Polonia miała stały kontakt z polską tradycją, kulturą i informacją. To odpowiedź na potrzeby naszych rodaków, którzy chcą utrzymać bliskie związki z krajem. Jestem dumny, że TVP Info będzie dostępne na tak dużym rynku, jakim są Stany Zjednoczone” – mówił Maciej Łopiński.
Zadowolenia nie krył także Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej. “Cieszymy się, że dzięki współpracy z firmami Radar-Sat i Dish Network udało się wprowadzić TVP Info do dystrybucji satelitarnej na terenie całego USA na okres pół roku. Będzie on także dostępny w ramach pakietów telewizyjnych Sling TV” – wyjaśnił. Jak dodał, w planach jest dalsze poszerzanie oferty programowej oraz rozszerzanie dystrybucji oferty TVP za granicą.

DLA POLONII I O POLONII

O szczegóły wprowadzenia na rynek USA polskiego kanału informacyjnego telewizji publicznej zapytaliśmy Centrum Informacji TVP. W przesłanych do “Nowego Dziennika”odpowiedziach pracownicy TVP poinformowali nas, że wprowadzony do oferty jednego z amerykańskich nadawców kanał TVP Info to pierwszy, ale nie ostatni krok ,w udostępnianiu polskich treści amerykańskim Polonusom. “Wprowadzenie programu TVP Info na platformę Dish Network oraz do serwisu OTT Sling TV stanowi pierwszy krok w umożliwianiu Polakom mieszkającym w USA dostępu do szerokiej oferty przygotowywanej przez Telewizję Polską S.A. Obecnie prowadzimy rozmowy, które pozwolą nam określić zakres dalszej współpracy z Dish Network i Sling TV, oraz pomogą w doborze treści, na których najbardziej zależy Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W zależności od możliwości finansowania takiego przedsięwzięcia będziemy starali się rozszerzać zasięg o sieci kablowe, z których najczęściej korzysta Polonia” – piszą pracownicy Centrum Informacji TVP. Podkreślają, że “Telewizja Polska S.A. robi wszystko, aby emisja TVP Polonia wróciła do Stanów Zjednoczonych i aby umożliwić naszym Rodakom dostęp do wielu różnorodnych audycji prezentujących piękno naszego Kraju. Jest to jednak uzależnione od rozstrzygnięcia kwestii praw do nadawania tego programu między innymi w USA”.
Na razie przedstawiciele TVP nie wiedzą, czy uda się przedłużyć krótką umowę z nadawcą amerykańskim, wobec czego od 1 stycznia 2021 roku TVP Info może zniknąć z oferty. “Obecna umowa została podpisana na pół roku. Prowadzimy rozmowy w celu przedłużenia tego kontraktu na zdecydowanie dłuższy okres w ramach Sling Television” – wyjaśniają pracownicy Biura Prasowego TVP. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak używanie oficjalnej aplikacji TVP Info bądź oglądanie tego informacyjnego kanału na jego stronie internetowej. “Wszyscy Polacy mogą korzystać z kanału TVP Info na stronach www Telewizji Polskiej oraz aplikacji mobilnej TVP Info” – informują pracownicy TVP.
Wobec nowego rynku, na którym dostępny jest kanał TVP Info, niewykluczone jest, że pojawi się w nim więcej informacji o działaniach Polonii amerykańskiej. “Kanał TVP Info prezentuje informacje, które dotyczą spraw istotnych dla Polski i Polaków. W związku z tym jeśli takie informacje z kontynentu się pojawią, i będą one miały istotny wpływ na sprawy polskie w kraju lub na świecie, znajdą się zapewne w ramówce TVP Info” – zapowiadają pracownicy Centrum Informacji TVP.
Chociaż oglądanie polskiej telewizji w USA może także wspomagać naukę języka polskiego przez urodzone już w Ameryce następne pokolenia naszych rodaków, to Telewizja Polska zamierza także ruszyć z kanałem anglojęzycznym. “Planujemy uruchomienie kanału angielskojęzycznego, który będzie prezentował informacje o Polsce i świecie zgodnie z polską racją stanu – podkreślają przedstawiciele TVP. – Zdobywamy już stosowne doświadczenie emitując kanał internetowy PolandIN”.

ILE KOSZTUJE OKNO NA POLSKĘ?

Dostęp do publicznego programu informacyjnego w USA poprzez platformę telewizyjną nie jest tani. By móc go oglądać poprzez usługę firmy Dish, należy wykupić jeden z polskich pakietów. W zależności od rodzaju kosztują one od 24,99 dol. przez 29,99 aż do 34,99 dol. miesięcznie. Ten ostatni, najdroższy pakiet obecnie jest w promocji, a kwota za niego wynosi 24,99 dol. miesięcznie. Aby jednak skorzystać z któregokolwiek pakietu polskiego, należy wykupić co najmniej pakiet podstawowy, a to wydatek 15 dol. miesięcznie. Razem z najtańszym pakietem, który umożliwi nam oglądanie kanału TVP Info, zapłacimy zatem miesięcznie kwotę 40 dol. bez jednego centa. Prócz TVP Info w polskich pakietach możemy znaleźć także telewizję informacyjną TVN24 oraz Polsat News, a także polskie kanały rozrywkowe: iTVN, Kino Polska czy Polsat 1.
Drugą opcją dla chcących oglądać kanał TVP Info w USA jest skorzystanie z oferty Sling TV. To platforma, która udostępnia treści przez internet i właśnie dobrego internetu będziemy potrzebować, by oglądać kanały na żywo. Prócz tego za polski kanał trzeba zapłacić dodatkowo, ponieważ nie jest on wliczony w żaden z podstawowych pakietów. By zatem obejrzeć kanał TVP Info poprzez tę platformę, musimy wykupić pakiet Sling Orange bądź Sling Blue – każdy z nich to koszt 30 dol. miesięcznie, a połączenie jednego z drugim będzie nas kosztowało 45 dol. miesięcznie. Do tego, aby móc oglądać kanał TVP Info, będzie trzeba go dodać jako dodatkowy kanał i odpowiednio za niego zapłacić – najprawdopodobniej 5 dol. miesięcznie. Sling TV można oglądać na wielu aplikacjach, które można włączyć na większości nowych telewizorów i innych urządzeniach. Czasem będą jednak wymagać dokupienia dodatkowych wtyczek. Są to: Amazon Fire TV, Amazon tablet, Android device, Android TV, Apple TV, Chromecast, iOS device, LG TV, Roku, Samsung Smart TV, Xbox One, Windows 10.
Jest jednak jeszcze jedno, i to darmowe rozwiązanie – na naszych telewizorach, tabletach i smartfonach możemy zainstalować darmową aplikację TVP Info, dzięki której będziemy mogli oglądać kanał bez dodatkowych opłat. Potrzebne do tego będzie nam jedynie szybkie połączenie internetowe.