Polska w obiektywie polonijnego dziecka

325
"Widokówka 2019" – kolaż zrobiony z dziesięciu najciekawszych zdjęć konkursowych wybranych przez jurorów / Foto: WWW.FPSN.NL

Pięć osób ze Stanów Zjednoczonych znalazło się w gronie dziesięciu laureatów 6. Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Polska w obiektywie polonijnego dziecka". Dodatkowo praca jednej z nich zwyciężyła w głosowaniu internautów.

Jak informują organizatorzy konkursu – Forum Polskich Szkół w Holandii – w tym roku cieszył się on bardzo dużą popularnością. Mogły w nim wziąć udział polonijne dzieci w wieku od 4 do 18 lat.

W sumie na konkurs nadesłano 461 prac (każdy mógł wysłać maksymalnie trzy zdjęcia), a uczestnicy pochodzili z 21 krajów położonych na czterech kontynentach. Z opinii jurorów wynika, że mieli oni nie lada zadanie, by wybrać najciekawsze fotografie.

„Widok na Czarny Staw”, Michał Bienias ze Stroudsburga, PA (15 lat)

6. EDYCJA KONKURSU
Wśród nadesłanych prac, które musiały być wykonane podczas tegorocznych wakacji w Polsce, można zobaczyć niemal każdy zakątek naszego kraju. Zdjęcia są bardzo zróżnicowane, ale zarazem w wielu przypadkach bardzo ciekawe i piękne.

Uczestnicy konkursu uwiecznili na swoich fotografiach morze, góry, miasta i zabytki, przyrodę oraz zwierzęta, a nawet jedzenie i ludzi. Wszystkie prace można zobaczyć na facebookowym profilu „Forum Polskich Szkół w Holandii – FPSN”. Jurorzy, wśród których byli fotografowie i podróżnicy, a także osoby związane z polonijnymi organizacjami i oświatą, oceniali zdjęcia indywidualnie oraz punktowali dziesięć najlepszych ich zdaniem prac konkursowych. Po zsumowaniu wyników wyłoniono dziesięciu laureatów. Punkty otrzymało aż 68 zdjęć.

W gronie dziesięciu zwycięzców konkursu (nie ma podziału na miejsca) znalazło się pięć osób ze Stanów Zjednoczonych, w tym dwie ze Stroudsburga, PA – Michał Bienias (15 lat) i Marta Czuma (12 lat), jedna z Doylestown, PA – Olivia Dunleavy (10 lat), jedna z Nowego Jorku – Nicole Maślanka (10 lat) oraz jedna z Chicago, IL – Alexander Wajda (11 lat). Dodatkowo Michał Bienias zdobył pierwsze miejsce wśród internautów głosujących poprzez Facebook. Pozostali laureaci to: Filip Lonski (14 lat) z Holandii, Kirył Malinowski (14 lat) z Białorusi, Tomek Matysiak (14 lat) z Francji, Kacper Ruszała (11 lat) z Francji i Elena Schretter (14 lat) z Wiednia.

Poza tym jurorzy przyznali dwa wyróżnienia: dla Vanessy Batorskiej (9 lat) z Holandii i Leny Cichowicz (8 lat), również z Holandii. Zdjęcia z pierwszej dziesiątki znajdują się na specjalnie przygotowanej widokówce, a dodatkowo wraz z dwiema wyróżnionymi fotografiami zostaną wykorzystane do konkursowego kalendarza 2020.

Prócz tego laureaci otrzymają dyplomy i nagrody w postaci kamer sportowych, książek lub gier (w zależności od wieku laureata), które zostaną im przesłane pocztą.

Ogłoszenie wyników oraz gala konkursowa i pierwsza wystawa nadesłanych na konkurs zdjęć miała miejsce 6 października podczas Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, który odbył się w Oss, w Holandii. Wzięło w niej udział 22 uczestników konkursu z Holandii i Belgii.

„Kutry rybackie nad Bałtykiem”, Marta Czuma ze Stroudsburga, PA (12 lat) / Foto: WWW.FPSN.NL

OPINIE EKSPERTÓW
Jurorzy, wśród których byli także zawodowi fotografowie, podkreślali zaskoczenie poziomem nadesłanych prac, a także ich różnorodnością tematyczną. Wszyscy gratulowali uczestnikom konkursu talentu, umiejętności spojrzenia na świat przez obiektyw oraz ciekawych pomysłów.

„Z ogromną przyjemnością przejrzałam wszystkie prace i nie ukrywam, że miałam nie lada problem w wybraniem najlepszych. Było całe mnóstwo wspaniałych zdjęć, cudownych krajobrazów, przemyślanych kadrów, ciekawych momentów oraz pięknego światła” – stwierdziła Maryla Fossen, fotografka z Holandii.

Podobne odczucia miała inna jurorka, Anna Witkowska.

„Wzrastacie w czasach, w których jesteśmy na co dzień przesyceni fotografią i różnorodnym obrazem wizualnym. Sztuką jest spojrzenie na świat w inny sposób i wiele z was świetnie poradziło sobie z tym wyzwaniem. Byłam zaskoczona ilością nadesłanych zdjęć i w wielu przypadkach ich poziomem” – podkreśliła pani Anna, która jako zawodowa fotografka i miłośniczka sztuki podczas oceny prac skupiała się na kompozycji zdjęcia oraz na wrażliwości i próbie innego sposobu spojrzenia na świat przez jego autora.

Z kolei Anna Bogusz, konsul RP w Hadze, zwróciła uwagę na przekaz zawarty w nadesłanych pracach.

„Wasze spojrzenie na Polskę czasami wydawało się oryginalne, czy wręcz niespotykane, jednakże zawsze nosiło wasz indywidualny odbiór naszego pięknego kraju. Wiele ze zdjęć powinno znaleźć się w folderze zachęcającym do odwiedzenia jakże nieznanych i urokliwych zakątków polskiego krajobrazu. Niektóre zdjęcia pokazują, że tak naprawdę najważniejsza jest rodzina i spędzenie z nią wakacji w Polsce, przebywanie z najbliższymi i kultywowanie polskich tradycji i obyczajów” – zaznaczyła przedstawicielka Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Hadze w Holandii.

„U babci w ogrodzie”, Nicole Maślanka z Ridgewood, NY (10 lat) / Foto: WWW.FPSN.NL

RADOŚĆ LAUREATÓW
„Byłem bardzo zaskoczony, że moje zdjęcie zostało wybrane jako jedno z najlepszych w tym konkursie. Oczywiście bardzo się cieszę, ponieważ udało mi się podzielić ze światem jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce – widokiem na Czarny Staw. To jest niesamowite. Mam nadzieję, że udało mi się złapać chociaż część tej piękności. Dla mnie i mojej rodziny góry znaczą dużo więcej niż tylko część krajobrazu. Dla nas góry to jest duch i dusza Polski – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Michał Bienias, którego praca otrzymała również najwięcej tzw. polubień (głosów) wśród internautów wybierających najładniejszą fotografię. – Spodziewam się, że każdy, kto zobaczył to zdjęcie, poczuł w sobie mocną miłość do naszej ojczyzny. Chociaż mieszkamy za oceanem, ale piękność polskiego krajobrazu zawsze jest i będzie tym, co łączy nas jako naród. Mam nadzieję, że ten konkurs przypomniał każdemu uczestnikowi, że musimy dbać i chronić polską przyrodę dla następnych generacji” – dodał Michał.

Okazuje się, że jest on uczniem Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Stroudsburgu, PA, z której – we wcześniejszych edycjach konkursu – już dwóch wychowanków zdobyło nagrody internautów. Wspomniała o tym w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” dyrektorka tej placówki oświatowej Hanna Czuma.

„W konkursie fotograficznym ‚Polska w obiektywie polonijnego dziecka’ nasza szkoła bierze udział już trzeci rok z rzędu. Zapoczątkował to Adrian Szyszko, który sfotografował podczas wakacji w Polsce słońce odbijające się w jeziorze na Mazurach i otrzymał wówczas nagrodę internautów. Kolejnego roku konkurs zdobył ogromną popularność wśród naszych uczniów i już siedmiu z nich brało w nim udział. Nagroda internautów trafiła znowu do naszej uczennicy Darii Bernatowicz za zdjęcie pt. ‚Piękny zachód słońca nad Bałtykiem’, a jednym z laureatów konkursu został siedmioletni Gabriel Bajek. W tym roku po raz kolejny uczniowie podczas wakacji podjęli się wyzwania konkursowego i tym razem ośmioro uczniów zdecydowało się sfotografować ciekawe miejsca w Polsce. Z radością otrzymaliśmy wiadomość, że trzeci raz nagrodę internautów zdobył jeden z naszych uczniów – Michał Bienias, który jednocześnie został nagrodzony jako jeden z dziesięciu laureatów konkursu. Pośród nich jest też inna nasza uczennica Marta Czuma. Te wyróżnienia są ogromną dumą szkoły. Cieszymy się, że nasi uczniowie lubią zwiedzać Polskę i fotografować ciekawostki z nią związane” – stwierdziła Hanna Czuma.

Radości ze znalezienia się w gronie zwycięzców nie kryła także wspomniana uczennica.

„Byłam zaskoczona i szczęśliwa – powiedziała Marta Czuma opowiadając o swojej reakcji na wiadomość o wyborze przez jurorów jej zdjęcia przedstawiającego kutry rybackie nad Bałtykiem w Jarosławcu, którymi była zachwycona. – Przebywałam tam w tym roku na kolonii i codziennie obserwowaliśmy morze. Tego dnia wiatr był silny i spodobały mi się fale w połączeniu z tymi kutrami. Zrobiłam im całą sesję zdjęciową” – wyjaśniała 12-letnia laureatka konkursu.

Również szczęśliwa była Nicole Maślanka, uczennica Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood w Nowym Jorku. 10-letnia laureatka, która po raz pierwszy uczestniczyła w tego typu międzynarodowym konkursie, na wiadomość o wygranej krzyknęła „hura” i w geście zwycięstwa podniosła do góry ręce.

„To była dla mnie duża niespodzianka. Poczułam się wyjątkowo i jestem bardzo szczęśliwa, że właśnie ja znalazłam się wśród laureatów” – podkreśliła z dumą Nicole. Z kolei jej mama stwierdziła, że to intuicja podpowiedziała jej, by namówić córkę do przejrzenia wakacyjnych zdjęć i wysłania najciekawszych do Holandii.

„Może to zabrzmi śmiesznie, ale pozytywne przeczucie pchnęło nas do tego, by prawie w ostatnich dniach dołączyć do tego jakże kreatywnego i wspaniałego konkursu. Co najważniejsze, intuicja mnie nie zawiodła. Wiadomość o wygranej udowodniła nam, że tak naprawdę wszystko jest możliwe, jeśli się tylko naprawdę czegoś bardzo chce” – podkreśliła Barbara Sala-Maślanka.

Pozostałe nagrodzone zdjęcia: