Polska zdrowa żywność podbija Amerykę

429
Na stoisku High Quality BioEurope promowana była zdrowa polska żywność ekologiczna / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

W nowojorskim Javits Center odbyły się targi żywności, podczas których zaprezentowano bogatą ofertę polskich produktów, w tym także żywności ekologicznej. Polscy wystawcy oraz zaproszeni goście spotkali się również w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, gdzie mogli nawiązać bezpośrednie kontakty oraz spróbować zdrowego jedzenia pochodzącego z naszego kraju.

Podczas tegorocznej edycji największych targów sektora spożywczego w Stanach Zjednoczonych – Summer Fancy Food Show New York, które odbyły się w dniach od 12 do 14 czerwca w hali Javits Center na Manhattanie,

Polska była jednym z liczniej reprezentowanych krajów, skupiając na swoich stoiskach łącznie około 30 firm. Po pandemicznej przerwie producenci i dystrybutorzy mogli ponownie zaprezentować swoje wyroby szerokiej, międzynarodowej publiczności.

Polską żywność można było zobaczyć na trzech stoiskach: Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ministerstwa Rolnictwa oraz Krajowej Izby Gospodarczej. Wyeksponowane były również ekologiczne produkty w ramach kampanii High Quality BioEurope.

Przedstawiciele Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, instytucji koordynującej udział polskich wystawców na tegorocznej edycji Summer Fancy Food Show New York / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

TARGI ŻYWOŚCI
Polskie stoiska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem osób odwiedzających targi, na co wpływ na pewno miała dobra opinia o naszych produktach, znanych Amerykanom z wcześniejszych wystaw czy też z półek sklepowych, a także ich wygląd i przede wszystkim smak. To również wynik odpowiedniej promocji i reklamy.

“Polskie marki zyskują na popularności wśród lokalnej klienteli na rynku północnoamerykańskim dzięki wsparciu promocyjnemu i logistycznemu takich dystrybutorów, jak Brooklyn Imports, Square Enterprises czy J&B Distribution. Polskie wody mineralne, herbaty, napoje energetyczne, makarony czy słodycze są obecne nie tylko w etnicznych sklepach polonijnych lub sieci spożywczych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, lecz coraz częściej również w typowo amerykańskich dużych sieciach handlowych” – mówi “Nowemu Dziennikowi” Krzysztof Grabowski z Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Nowym Jorku. Według niego polskie produkty zyskują na popularności w Stanach Zjednoczonych dzięki wyjątkowym smakom i zdrowym, organicznym składnikom, co wynika z bogatej i długiej tradycji produkcji wyrobów spożywczych.

Krzysztof Grabowski (drugi z lewej) z Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Nowym Jorku z przedstawicielami firm importujących polską żywność – Square Enterprises i Brooklyn Imports / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Zagraniczne Biura Handlowe PAIH w Nowym Jorku i Houston, TX, podczas tegorocznych targów wyeksponowały osiem polskich marek na własnym stoisku. Były to: Muszynianka, Lubella, Mieszko, Malwa, Bio Poland, Quadrum Foods, Freego oraz Bpower2. Eksperci, którzy zajmowali się promocją, nie tylko oferowali swoje wyroby, ale również omawiali ich zalety smakowe i odżywcze, a nawet uświadamiali nowych klientów o własnościach zdrowotnych niektórych produktów.

Polscy wystawcy byli zainteresowani pozyskaniem nowych rynków zbytu oraz nawiązaniem kontaktów biznesowych.

“Firmy spożywcze wystawiają zarówno gotowe produkty, jak i komponenty do produkcji. Polscy przedsiębiorcy poszukują importerów, dystrybutorów i brokerów, żeby wejść do sieci amerykańskich lub polonijnych” – wyjaśnia Sebastian Kuśmierek, prezes Fundacji Promocji Eksportu. Jego zdaniem 70 proc. wystawców stanowiły nowe firmy, których oferta nie jest jeszcze dostępna w Stanach Zjednoczonych. Pozostałe 30 proc. to marki doskonale znane zarówno polonijnym, jak i amerykańskim konsumentom, jak np. Muszynianka, Mieszko czy też Lubella. Wśród wystawianych produktów było bardzo dużo żywności organicznej.

“Polska stawia na ekologię dlatego przyjechaliśmy z produktami zdrowymi o wysokiej jakości oraz małą ilością cukru. To jest głównie zdrowa żywność” – zapewnia Sebastian Kuśmierek. Szef Fundacji Promocji Eksportu zwrócił także uwagę na popularność, jaką cieszyły się polskie stoiska.

“Wystawialiśmy się na tych targach przed pandemią w latach 2018-2019 i to jest największa obecność polskich firm od tego momentu. Zainteresowanie jest bardzo duże, i na pewno największe do tej pory. Mamy nawet parę poważnych rozmów, które mogą zakończyć się dobrymi kontraktami” – podkreśla Sebastian Kuśmierek.

Sebastian Kuśmierek, prezes Fundacji Promocji Eksportu, zapewnił, że polscy wystawcy oferowali produkty zdrowe o wysokiej jakości oraz małej ilości cukru / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Dla wystawców z Polski udział w tegorocznych Summer Fancy Food Show New York był nie tylko okazją do zaprezentowania oferty handlowej czy też nawiązania kontaktów biznesowych z nowymi kontrahentami, ale także – dzięki zorganizowanemu przez PAIH szkoleniu – możliwością zdobycia wiedzy i informacji m.in. z zakresu regulacji Food and Drug Administration (Agencji Leków i Żywności), dotyczących produktów spożywczych.

“Współpracujemy także z naszym amerykańskim partnerem Association of Food Industries i szkolimy firmy na temat tego, jak wejść na rynek amerykański, jak zdobyć certyfikaty FDA itp.” – dodał prezes Fundacji Promocji Eksportu, której celem jest promowanie produktów polskich na świecie, łączenie polskich firm z biznesami zagranicznymi, a także wspieranie eksportu.

Polskie mąki i ziarna należą do sztandarowych polskich produktów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

HIGH QUALITY BIOEUROPE
Podczas targów w Javits Center na Manhattanie bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko reklamujące żywność organiczną – High Quality BioEurope. Jest to zarazem nazwa akcji promocyjno-informacyjnej, obejmującej produkty pochodzące z rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego krajów Unii Europejskiej. To także program skierowany do mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady.

“W Polsce i Europie bardzo szybko rozwija się produkcja żywności ekologicznej, co jest bardzo widoczne teraz po długim okresie pandemii. Ludzie zaczęli szukać zdrowej żywności, stąd też powstają nowe firmy, głównie rodzinne. Są to duże gospodarstwa rolne posiadające specjalne, bardzo restrykcyjne certyfikaty. Właśnie ich produkty chcemy sprzedawać nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Z reguły są one już bardzo dobrze przyjmowane w Polsce i Europe, dlatego chcemy rozszerzyć ich dystrybucję na Stany Zjednoczone – wyjaśnia Bożena Wróblewska, prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej. Zwraca też uwagę na to, że Amerykanie nie do końca wiedzą, co to są produkty ekologiczne, określane w USA jako organiczne, i często mylą je z produktami naturalnymi.

Bożena Wróblewska, prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej, podczas spotkania w Konsulacie Generalnym RP opowiadała m.in. o akcji High Quality BioEurope / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

“Nasza kampania ma na celu uświadomienie amerykańskim konsumentom, dlaczego warto kupować produkt organiczny nazywany u nas jako ekologiczny i pochodzący z certyfikowanych upraw” – wyjaśnia Bożena Wróblewska. Jest to realizowane poprzez media społecznościowe, targi, różne spotkania i materiały drukowane.

“Druga część kampanii dotyczy wejścia do sieci sprzedaży i dotarcia do dystrybutorów i importerów” – dodaje szefowa Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej. W ten sposób mają zostać przetarte szlaki handlowe, by dotrzeć do miejsc, w których te produkty mogą być sprzedawane.

Kampania High Quality BioEurope była już promowana w Toronto w Kanadzie oraz w kilku amerykańskich stanach, m.in.: w Las Vegas w Nevadzie, w Kaliforni oraz w Teksasie.

Polskie sezamki cieszyły się dużą popularnością wśród osób odwiedzających targi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

“Wspieramy się różnymi metodami promocji, nie są to tylko spotkania, ale również targi, na których pokazujemy ekologiczną żywność oraz w jaki sposób można ją przyrządzać i degustować. Przyjeżdżają z nami szefowie kuchni, którzy przygotowują i odpowiednio podają jedzenie. Prezentujemy także tzw. super foods, czyli np. aronię i produkty działające prozdrowotnie, oraz informujemy o tym, że mogą one stanowić rodzaj suplementów diety” – wyjaśnia Bożena Wróblewska. Podkreśla również, że na targach w Javits Center zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim: polskie słodycze, zboża i mąkami, produkty bezglutenowe, sery i przetwory mleczne, mięsa, soki, miody i dżemy oraz wszelkie przetwory owocowe. Prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej dodała, że w prezentowanej ofercie High Quality BioEurope znalazły się także gotowe mieszanki, do przygotowania różnych wypieków, co na amerykańskim rynku jest bardzo popularne.

Wśród polskiej oferty nie mogło zabraknąć pysznych owocowych napojów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

SPOTKANIE W PAŁACU DE LAMARA
Dla polskich wystawców bardzo ważnym okazał się udział w spotkaniu zorganizowanym w poniedziałek, 13 czerwca, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Miało ono charakter biznesowo-marketingowy i było połączone z prezentacją oraz degustacją potraw przygotowanych na bazie produktów ekologicznych przez polskich szefów kuchni.

Gospodarzem spotkania był konsul generalny Adrian Kubicki, któremu towarzyszył wicekonsul Mateusz Gmura. Było ono adresowane do wszystkich osób, którym zależy na udrożnieniu kanałów dystrybucyjnych, pozwalających sprowadzać gotowe produkty i półprodukty do Stanów Zjednoczonych. Wśród uczestników, prócz wystawców, byli także właściciele polonijnych firm zajmujących się importem i dystrybucją polskich produktów, restauratorzy oraz biznesmeni i przedstawiciele różnych organizacji. Wszyscy zachwalali smaki żywności znad Wisły.

Naturalne polskie soki i miody mają nie tylko wartości odżywcze, ale również lecznicze i mogą służyć jako produkty działające prozdrowotnie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

“Polskie jedzenie smakuje zupełnie inaczej niż amerykańskie. Myślę, że jeśli uda się pokonać szereg barier regulacyjnych i otworzyć Amerykę na import produktów z Polski jeszcze bardziej niż ma to miejsce dzisiaj, to na pewno polscy producenci zawojują amerykański rynek” – stwierdził w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” konsul generalny Adrian Kubicki. Dodał, że dużą rolę w promocji i dystrybucji polskich produktów z branży spożywczej odgrywają właściciele polonijnych sklepów i restauracji oraz firm zajmujących się importowaniem naszej żywności. Zwrócił też uwagę na fakt, że polskimi produktami zainteresowana jest coraz większa grupa Amerykanów, co wynika z tego, że Polska jest dostarczycielem towarów wysokiej jakości w dodatku po przystępnej cenie.

Przedstawiciele Square Enterprises, polonijnej firmy zajmującej się importem i dystrybucją polskich produktów spożywczych promowali na tarhach m.in. Muszyniankę / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

“Za każdym razem, kiedy nasi wystawcy są obecni na dużą skalę na targach żywności w Nowym Jorku, jesteśmy silniejsi i wśród Amerykanów wzrasta świadomość oraz kojarzenie Polski z jedzeniem dobrej jakości” – podkreślił Adrian Kubicki. Konsul generalny zachęcił też polskich producentów do wchodzenia na rynek amerykański.

“Wiadomo że wiąże się to z pewnym nakładem finansowym i kosztem marketingowym, który być może jest wysoki, ale jeśli taka operacja zakończy się pozytywnie, to można odnieść tutaj bardzo duży sukces komercyjny” – stwierdził Adrian Kubicki. Dodał, że konsulat i jego pracownicy służą pomocą w nawiązywaniu kontaktów i zdobywaniu informacji oraz organizowaniu imprez, które mogą promować polską żywność” – zapewnił przedstawiciel polskich władz. Adrian Kubicki dodał, że na pewno żadna osoba czy firma, która zgłosi się do konsulatu po pomoc, nie pozostanie bez odpowiedzi.

Polscy wystawcy uczestniczący w spotkaniu zorganizowanym w Konsulacie Generalnym RP wraz z jego gospodarzami – konsulem generalnym Adrianem Kubickim i wicekonsulem Mateuszem Gmurą (w środku) / Foto: MARCIN ŻURAWICZ