Polskie audiobooki za dolara

336
MATERIAŁY FUNDACJI

Rodzice polonijnych dzieci na całym świecie borykają się z tym samym problem: jak zachęcić kolejne pokolenie do nauki języka polskiego. Z pomocą przychodzi im Fundacja Edukacji Polonijnej, która oferuje audiobooki z polskimi bajkami. Po dokonaniu dobrowolnej wpłaty można skorzystać z wciąż powiększającej się bazy tekstów.

Potomkowie polskich emigrantów mieszkających na całym świecie, choć mają w sobie polską krew, to w coraz mniejszym stopniu znają język polski. Rodzice dzieci na wszelkie sposoby starają się, by ich pociechy choć w sposób komunikatywny porozumiewały się w języku swoich przodków. To dlatego wysyłają dzieci do sobotnich polskich szkół, w wakacje w odwiedziny do babć i dziadków do Polski albo rozmawiają z dziećmi w domu tylko po polsku. Każda metoda jest dobra i godna pochwały. Z roku na rok przybywa jednak narzędzi, które mogą ten proces wspomóc. Jedną z nich jest akcja “5za5”, prowadzona przez Fundację Edukacji Polonijnej.
Fundacja powstała z inicjatywy szkół oraz organizacji polonijnych, jako odpowiedź na rosnącą liczbę polskich dzieci wychowujących się poza ojczyzną. W szczególności skupia się na wspieraniu działań, mających na celu wypracowanie korzystnych zmian prawnych, ułatwiających polonijnym dzieciom dostęp do nauki w polskim systemie nauczania. Udziela także informacji na temat możliwych form edukacji dla dzieci Polaków przebywających na emigracji oraz promuje używanie języka ojczystego wśród polskiej społeczności za granicą. “Dążymy do tego, by polskie dzieci przebywające za granicą mogły uczyć się w swoim ojczystym języku” – możemy przeczytać na stronie fundacji.
Choć sama nazwa akcji “5za5” niewiele mówi, to kryje się za nią ciekawa inicjatywa fundacji, która wykorzystuje zainteresowanie dzieci nowymi technologiami – w szczególności ich przywiązanie do smartfonów. Teraz dzięki smartfonowi i słuchawkom na uszach mogą posłuchać bajek w języku polskim, które nie tylko poruszą ich wyobraźnię, ale także oswoją z językiem polskim.

IMPULS OD RODZICÓW

“Dostawaliśmy wiele sygnałów, że dzieci mieszkające za granicą mają ograniczony dostęp do bajek, z którymi dzieci w Polsce mają kontakt od najmłodszych lat. Rodzice zauważają, że bajki rozwijają wyobraźnię dzieci i chcieliby je im dostarczać. Był to dla nas impuls, który pozwolił nam stworzyć akcję ‚5za5′ – mówi “Nowemu Dziennikowi” Agata Korona z Fundacji Edukacji Polonijnej. – Wierzymy, że pozwoli to dzieciom poznać bohaterów bajek i przede wszystkim będą miały kontakt z językiem ojczystym”. Agata Korona – podkreślając, że polonijne dzieci rozmawiają z rówieśnikami głównie w języku, jaki obowiązuje w ich kraju – dodaje, że z relacji rodziców wiadomo, „iż z czasem rozmowy w domu po polsku nie mają prawa bytu, bo dziecko woli porozumiewać się w języku włoskim, francuskim czy np. angielskim. Nie czuje potrzeby rozmawiania w języku polskim”. Nasza rozmówczyni zaznacza, że „jeżeli mówimy o dzieciach, które urodziły się za granicą i rzadko odwiedzają Polskę, to jest tu jeszcze większa trudność”. Audiobooki więc, z jednej strony, pozwalają dzieciom poznać najpiękniejsze bajki, a z drugiej strony jest to dla nich dodatkowy kontakt z językiem polskim. „Dużo łatwiej jest zachęcić dziecko do mówienia po polsku, czy do nauki tego języka, dając mu nie aż tak wymagające narzędzie, jakim są np. ‘tłuste’ podręczniki” – wyjaśnia sens akcji Agata Korona.

SĄ BAJKI, BĘDĄ I LEGENDY

Fundacja przygotowała bazę bajek swoimi siłami i wciąż ją rozbudowuje. “W tworzenie bajek zaangażowali się wszyscy pracownicy fundacji, niezależnie od stanowiska. Dla każdego z nas jest to dodatkowe, niecodzienne zajęcie, więc praca nad audiobookami zajmuje nam trochę więcej czasu. Ale wizja dotarcia z językiem polskim do małych Polaków wychowujących się za granicą jest dla nas bardzo motywująca. Na razie możemy obiecać, że dążymy do tego, aby w sierpniu naszych bajek było jeszcze więcej!” – mówi z optymizmem Agata Korona. Niewykluczone, że wkrótce, oprócz bajek, znajdą się w bazie inne rodzaje utworów literackich. “Aktualnie są tylko bajki, jednak planujemy też takie pozycje, dzięki którym akcja ‚5za5’ będzie jeszcze bliższa temu, co polskie. Bardzo chcemy poszerzyć nasz zbiór o polskie legendy, żeby poza walorem językowym przekazać polonijnym dzieciom także to, co pomaga budować tożsamość narodową. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli udostępnić dzieciom takie ludowe opowieści” – zapowiada pracownica fundacji.
Chociaż nazwa akcji sugeruje, że za 5 zł dostaniemy 5 audiobooków to Agata Korona wyjaśnia, że dostęp do audiobooków nie jest płatny. “Cieszymy się, że możemy przekazać Polonii coś od nas. Opłata jest dobrowolna i faktycznie zachęcamy, aby ją uiścić, bo jest to dla nas informacja, że projekt się podoba, ale, co najistotniejsze, dzięki tym wpłatom będziemy mieć szansę na rozbudowanie bazy audiobooków” – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dobrowolne wpłaty można przekazywać także w dolarach – informuje Agata Korona i podaje adres strony, gdzie można to zrobić: wsparcie.polonia.edu.pl.
„Zainteresowanie Polonii naszymi bajkami jest bardzo duże. Chcemy więc mu sprostać i stale rozwijać naszą bazę” – podkreśla przedstawicielka fundacji.
Jak można skorzystać z audiobooków? “Należy wejść na stronę 5za5.pl, zostawić swój adres emailowy i czekać na e-maila zwrotnego z dostępem do bajek. Każdy, kto zgłosi się do nas w ten sposób, uzyska dostęp do audiobooków” – wyjaśnia Agata Korona i dodaje, że „ucieszy nas też każda darowizna na rzecz fundacji. Nawet symboliczne 5 zł może się okazać kluczowe do kontynuowania naszej akcji”.