Polskimi rowerami na podbój USA

262
Materiały prasowe

Grupa rowerowych zapaleńców z Radomia wyrusza w drogę do USA, by zrealizować projekt Retro Bike Jamboree, czyli wyprawę rowerową przedwojennymi rowerami radomskiej fabryki Łucznik, znanej z produkcji broni palnej. Uczestnicy w planie mają spotkania z Polonią, także i tą w Nowym Jorku i zachęcają do kontaktu. Wyprawę patronatem medialnym objął “Nowy Dziennik”.

Rowerzyści z Radomia od 2 do 31 lipca wezmą udział w 29. etapie retro pierwszej w historii sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. Organizatorem jest Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundacja Światowe Jamboree. Powodem zaproszenia na ten etap jest historia, która w pewnym sensie ma zatoczyć koło i związana jest z dziadkiem jednego z uczestników Łukasza Wykroty. „W 1937 roku mój dziadek Piotr Wykrota wraz z grupą 36 harcerzy wyruszył z Radomia rowerem Łucznik na ponad 1000-kilometrową wyprawę rowerową do Holandii na 5. Światowy Zlot Skautów. Drużyna kolarska z Polski liczyła w sumie 36 harcerzy. Wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem, wszyscy dotarli na miejsce, a do dziś pozostały wspomnienia, zapiski, dokumenty, kilka fotografii i listów od skautów ze świata poznanych na zlocie. Historia ma zatoczyć koło, ponieważ ponownie, jak w 1937 roku, do pokonania będziemy mieli ponad 1000 km, ponownie pojedziemy rowerami Łucznik z lat 30. ubiegłego wieku i ponownie metą wyprawy będzie dokładnie ten sam Światowy Zlot Skautów co w 1937 r. – 24. edycja World Scout Jamboree!” – napisał Łukasz Wykrota.

Retro Bike Jamboree w dużym stopniu ma mieć charakter historyczny, promujący Polską historię. Uczestnicy planują spotkania z Polonią w USA oraz prezentację filmów historycznych. Spotkania odbędą się zarówno w Chicago, jak i w Radomiu w stanie Illinois. Na zakończenie radomskie rowery będzie można zobaczyć w Nowym Jorku, gdzie uczestnicy wyprawy będą przebywać od 24 do 31 lipca. Łukasz Wykrota zachęca do kontaktu emailowego i czeka na zaproszenia od Polonusów, by móc się z nimi spotkać i porozmawiać. Wszyscy chętni mogą przesyłać e-maile na adres: [email protected]