Pomnik niedźwiedzia Wojtka odsłonięty w Cassino

131

Na placu w centrum Cassino we Włoszech dziś został odsłonięty pomnik niedźwiedzia Wojtka, który w czasie II wojny światowej towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego i pomagał przenosić amunicję podczas walk o Monte Cassino. To początek obchodów 75. rocznicy bitwy. Pomnik ustawiony jest na Placu 15 lutego. Tego właśnie dnia w 1944 roku alianci rozpoczęli atak na Monte Cassino.

Małego niedźwiadka Wojtka żołnierze 2. Korpusu zaadoptowali w Persji. Zwierzę stało się maskotką armii generała Andersa. W uroczystościach odsłonięcia monumentu weźmie udział córka generała Anna Maria Anders, która jest sekretarzem stanu do spraw dialogu międzynarodowego, a także jeden z ostatnich żyjących uczestników bitwy o Monte Cassino, profesor Wojciech Narębski.

W opactwie benedyktynów na wzgórzu zostaną otwarte dwie wystawy. Pierwsza przedstawia historię 2. Korpusu, a na drugiej będą eksponowane obrazy uczestnika bitwy Tadeusza Wojnarskiego. Nosi ona tytuł „Z nieludzkiej ziemi do Włoch”.

Walki o Monte Cassino były jednymi z najcięższych walk II wojny światowej. Zginęło w nich 54 tysiące żołnierzy alianckich, w tym ponad tysiąc Polaków. Bitwa o Monte Cassino jest też nazywana „Bitwą o Rzym”, ponieważ zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch.