Pompeo leci do Arabii Saudyjskiej i ZEA

52
FOTO: EPA

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił, że udaje się do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powtórzył także propozycję rozmów z Iranem w sprawie rozładowania obecnego napięcia.

„Jesteśmy gotowi negocjować bez żadnych warunków wstępnych. Wiedzą, gdzie nas znaleźć” – powiedział dziennikarzom MIke Pompeo przed wejściem na pokład samolotu. „Jestem przekonany, że w chwili, gdy będą gotowi do współpracy, będziemy mogli rozpocząć rozmowy” – powiedział Mike Pompeo w odniesieniu do ewentualnych rozmów z irańskimi przywódcami.

W czwartek w rejonie cieśniny Ormuz Iran zestrzelił amerykańskiego drona. Prezydent USA poinformował później, że Waszyngton miał odpowiedzieć na to atakiem odwetowym, jednak w ostatniej chwili został on odwołany. Donald Trump wyjaśnił, że taka odpowiedź Stanów Zjednoczonych byłaby „nieproporcjonalna”, biorąc pod uwagę możliwą dużą liczbę ofiar takiego ataku.

Napięcie pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem wzrosło w zeszłym roku, po tym jak prezydent Donald Trump opuścił obowiązujące od 2015 roku porozumienie nuklearne i nałożył na Iran sankcje.