Ponad cztery miliony wniosków o świadczenie 500 Plus i wyprawkę szkolną

75

Rodzice i opiekunowie złożyli drogą internetową ponad cztery miliony wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” i „Dobry start” – poinformowała w radiowej Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Wnioski można było składać od 1 lipca.

„Polskie rodziny pokazały, że jesteśmy Polską cyfrową – złożono ponad dwa i pół miliona wniosków drogą internetową do samego programu 500 plus. O świadczenie «Dobry start» – ponad półtora miliona” – dodała szefowa resortu. Minister podkreśliła, że 300 złotych na tak zwaną „wyprawkę” przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego trafiło już do 756 tysięcy dzieci, w sumie na ten cel została przekazana kwota już 345 milionów złotych.

Od jutra wnioski o 500 plus i wyprawkę szkolną będzie można składać zarówno drogą elektroniczną jak i papierową, z jednym wyjątkiem, dotyczącym młodzieży uczącej się w szkołach dla dorosłych – zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa. Ta grupa może złożyć wniosek tylko w formie papierowej.

Program „Dobry start” przewiduje, że rodziny otrzymują raz w roku 300 złotych na każde dziecko uczące się, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne mogą otrzymywać świadczenie do ukończenia 24 lat. Świadczenie – podobnie jak świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” – przyznawane jest niezależnie o dochodów rodziny.