Ponad pół miliona Polaków złożyło wniosek o stały pobyt w Wielkiej Brytanii

208
EPA-EFE/NEIL HALL

Ponad pół miliona Polaków złożyło dotąd wniosek o pobyt stały w Wielkiej Brytanii – wynika z danych za grudzień, przedstawionych przez brytyjskie władze. Ogromna większość wniosków została rozpatrzona pozytywnie.

Jutro (31 stycznia) o północy Wielka Brytania opuści Unię Europejską i rozpocznie się okres przejściowy w relacjach na linii Unia – Zjednoczone Królestwo. Na wyspach mieszka teraz od 900 tysięcy do miliona Polaków. To oznacza, że dotąd ponad 400 tysięcy osób nie sformalizowało tam jeszcze swojego stałego pobytu. 

Stanisław Tyszka z klubu Kukiz ’15, przewodniczący sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej, uważa jednak, że ci Polacy, którzy chcą po brexicie pozostać w Wielkiej Brytanii, nie mają się czego obawiać: „Rzeczywiście na początku liczba zgłoszeń Polaków do tego systemu była niepokojąca, ale ostatnio przyspieszyło. Jest jeszcze dużo czasu, więc myślę, że w tym zakresie nie będzie problemu. Na pewno rząd Wielkiej Brytanii jest zainteresowany pozostaniem Polaków na wyspach” – powiedział Stanisław Tyszka.

Lech Kołakowski z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący komisji do spraw Unii, zapowiada wsparcie w tej kwestii dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. „W lutym zostaną podjęte rozmowy. Będą podejmowane decyzje w tej sprawie, aby wesprzeć prawnie Polaków na wyspach. Jest to racja stanów nasza, jak i Polaków mieszkających za granicą” – mówi Lech Kołakowski. 

O tym, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie mają się czego obawiać, mówił dziś również w Warszawie unijny komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit. Spotkał się on w przeddzień brexitu między innymi z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej i członkami sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej. 
Pytany przez Polskie Radio o status obywateli Unii mieszkających na wyspach, komisarz zaznaczył, że „był to najważniejszy element” porozumienia brexitowego. Przyznał jednocześnie, że w tym kontekście ważne będą dalsze negocjacje, w czasie okresu przejściowego.
„Musimy negocjować nad ostatecznymi relacjami między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Na pewno takie wyzwania jak przyznanie obywatelstwa, sytuacja pracowników czy studentów będą jednym z priorytetów w czasie tych negocjacji. Mamy trochę mniej niż rok na dokończenie tych rozmów, mam nadzieję, że uda nam się dojść do dobrych porozumień, szczególnie w tym temacie” – powiedział komisarz. 

Wielka Brytania opuści Unię Europejską jutro o północy. Równocześnie rozpocznie się okres przejściowy, w czasie którego wspólnota europejska i Zjednoczone Królestwo będą musiały wypracować dodatkowe porozumienia w sprawie przyszłej współpracy. W czasie okresu przejściowego nie zmieniają się zasady pobytu, pracy i podróżowania obywateli Unii Europejskiej na terenie Wielkiej Brytanii. Dotąd około 2,5 miliona obywateli Unii Europejskiej złożyło wniosek o stały pobyt w Zjednoczonym Królestwie. Najwięcej – Polaków. Na kolejnych miejscach wśród składających wnioski są Rumuni, Włosi i Portugalczycy.