Ponad 32 tysiące polonijnych wyborców w USA

551
EPA-EFE/Darek Delmanowicz POLAND OUT

W Nowym Jorku w spisie wyborców zarejestrowało się 6555 osób. Najwięcej wyraziło chęć głosowania w obwodowej komisji wyborczej w konsulacie na Manhattanie – 2208 osób. W Polsko – Słowiańskiej Unii Kredytowej zarejestrowało się 1656 rodaków, w Centrum Polsko-Słowiańskim – 1526, a na Maspeth w Holy Cross Roman Catholic Church 1165.

W sumie w całych Stanach Zjednoczonych utworzono 48 obwodowych komisji wyborczych. W stanie New Jersey powstała między innymi w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, gdzie zarejestrowało się 522 wyborców. Z kolei w Linden, w Sanktuarium Archidiecezjalnym św. Jana Pawła II – 689 osób. Trzy razy tyle w Sanktuarium św. Jana Pawła II – parafii Matki Bożej Różańcowej – 2044 osoby. Z kolei w Bostonie, w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej – 565 wyborców, a w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – 317 wyborców. Z kolei w Filadelfii, w Stowarzyszeniu Domu Polskiego – 528 osób.

Sporym zainteresowaniem cieszą się też komisje obwodowe w Chicago, gdzie utworzono ich siedem. Najwięcej osób w Wietrznym Mieście zarejestrowało się w komisji obwodowej w parafii św. Ferdynanda przy Mason Ave oraz Barry Ave – ponad 3600 osób. Najmniej wyborców zarejestrowało się w komisji w Klubie Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego w Central Falls, RI – 84. Dziesięć osób więcej wyraziło chęć głosowania w Buffalo, w kościele św. Kazimierza. Wybierając się na wybory trzeba mieć przy sobie ważny polski paszport. Bez tego dokumentu, mimo, że jest się zarejestrowanym, nie będzie można zagłosować. Głosowanie odbędzie się w najbliższą sobotę, dzień wcześniej niż w Polsce. Najnowszy sondaż wyborczy Kantar wskazuje, że wygra Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 40 proc. poparcie. Na podium znalazła się także Koalicja Obywatelska i Lewica. Więcej o wyborach parlamentarnych w najnowszym wydaniu papierowym Nowego Dziennika.