Porozumienia bliskowschodnie

263
EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Przedstawiciele Izraela oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu podpisali porozumienia o normalizacji stosunków dyplomatycznych i gospodarczych. Ceremonia pod patronatem prezydenta USA Donalda Trumpa odbyła się w Białym Domu.

Porozumienia zwane „Abraham Accords” przewidują normalizację stosunków gospodarczych i dyplomatycznych pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem, w tym ustanowienie ambasad w stolicach tych krajów. „Po dekadach podziałów i konfliktów przed nami nowy dzień dla Bliskiego Wschodu” – mówił Donald Trump. Prezydent USA wyraził przekonanie, że podobne porozumienia z Izraelem podpiszą wkrótce kolejne kraje bliskowschodnie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził przekonanie, że dokonuje się zwrot w historii Bliskiego Wschodu a porozumienia określił mianem historycznych. „Zwracam się do Wszystkich przyjaciół Izraela na Bliskim Wschodzie. Którzy są z nami dzisiaj i którzy dołączą do nas jutro – Salam alejkum! Pokój z Wami! Szalom!” – mówił.

Przed ceremonią podpisania „Abraham Accords” prezydent Donald Trump spotkał się w Gabinecie Owalnym z sygnatariuszami dokumentów – ministrami spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu oraz premierem Izraela. Benjamin Netanjahu otrzymał od prezydenta Trumpa symboliczny klucz do Białego Domu.