Portal o życiu Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II

300

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił dziś portal internetowy poświęcony życiu Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Portal www.wadowice1920.gosc.pl, który został przygotowany wspólnie z redakcją “Gościa niedzielnego”, ukazuje kontekst historyczny życia Karola Wojtyły. 

“Karol Wojtyła urodził się w 1920 roku, czyli w czasie kiedy bolszewicy maszerowali na Warszawę” – przypomina prezes Instytutu Jarosław Szarek. Portal ukazuje związki Karola Wojtyły – późniejszego papieża, właśnie z okresem obrony niepodległości w 1920, jak jej odzyskiwania wolności w 1989 roku, okres okupacji niemieckiej i sowieckiej, czasy PRLu. Prezes IPN podkreśla, że Jan Paweł II był nie tylko świadkiem historii, ale też na tę historię miał znaczący wpływ.

Na portalu są unikatowe archiwalia związane z życiem Karola Wojtyły od najmłodszych lat. Będzie na nim można znaleźć zdjęcia z najmłodszych lat Karola Wojtyły z czasu kiedy mieszkał w Wadowicach, później z czasu okupacji niemieckiej, z czasu studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim, kiedy był kapłanem, biskupem krakowskim, po wybór na papieża.
Na portalu www.wadowice1920.gosc.pl są także informacje związane z podejściem Jana Pawła II do historii, pamięci, patriotyzmu i kwestii społeczno politycznych.