Potężna burza nad metropolią

477
EPA-EFE/JASON SZENES

Co najmniej jedna osoba zginęła w metropolii nowojorskiej w wyniku silnych podmuchów wiatru, jakie spowodowała tropikalna burza Izajasz we wtorek, 4 sierpnia. Wiele osób było bez prądu. Miejscami podmuchy wiatru osiągały prędkość nawet ok. 100 mil na godzinę.

Silny wiatr zaczął być odczuwalny w mieście Nowy Jork tuż po godzinie 1 ppoł., gdy burza Izajasz pędziła w kierunku pięciu gmin od południa, pozostawiając po sobie ścieżkę zniszczenia. Kilka tornad zanotowano w New Jersey, tam bez prądu w południe było nawet półtora miliona odbiorców. Zanotowano też wiele zniszczeń, to przede wszystkim powalone drzewa. W Nowym Jorku co najmniej jedna osoba zginęła, gdy na samochód, w którym siedziała, spadło drzewo. Do zdarzenia doszło na Queensie. Tylko tam bez prądu, zostało kilkadziesiąt tysięcy osób. Między innymi w dzielnicach Maspeth i Middle Village. W sumie, z powodu tropikalnej burzy, prądu nie ma już na Wschodnim Wybrzeżu 2,7 mln osób – podaje Poweroutages.us. A to szczegóły (dane na wtorek, na godz. 2 ppoł).:

– North Carolina: 164,431 odbiorców – Virginia: 247,805 odbiorców – Maryland: 91,975 odbiorców – Delaware: 51,825 odbiorców – New Jersey: 1,293,074 odbiorców – Pennsylvania: 383,789 odbiorców – New York: 359,865 odbiorców – Connecticut: 100,793 odbiorców Są miejsca, gdzie porywy wiatru przekraczały 100 mil na godzinę. Pomiary na godz. 3 ppoł.: – Battery Park na Manhattanie: 78 mph, – Lotnisko Johna F. Kennedy’ego Queens: 70 mil na godzinę- Lotnisko LaGuardia Queens: 69 mph- Lotnisko Newark w New Jersey: 68 mph. Dodatkowo, na Long Beach Island w New Jersey, na krótko przed 11:00 godz., wystąpił podmuch wiatru o prędkości 109 mil na godzinę.

We wtorek po południu Metropolitan Transportation Authority poinformował, że niektóre usługi Metro-North Railroad, Long Island Rail Road i Staten Island Ferry zostały tymczasowo zawieszone. Most Verrazzano-Narrows tymczasowo zamknięty dla ruchu w obu kierunkach. Przed nadejściem burzy gubernator Andrew M. Cuomo powiedział, że w niektórych rejonach w stanie Nowy Jork może spaść nawet do sześciu cali deszczu. O godz. 4 ppoł. centrum burzy znajdowało się około 50 mil na południowy zachód od Albany w stanie Nowy Jork.

Według Poweroutage.us, strony internetowej, która śledzi i gromadzi raporty z usług komunalnych, ponad trzy miliony odbiorców na trasie burzy w Północnej Karolinie, Wirginii, Maryland, Delaware, New Jersey, Pensylwanii i Nowym Jorku zostało pozbawionych prądu. O 4 ppoł. w New Jersey bez prądu było wciąż ponad 1,3 miliona odbiorców, to liczba znacznie wyższa niż w jakimkolwiek innym stanie. W Nowym Jorku ponad 500 000 odbiorców, a w Pensylwanii i Connecticut – co najmniej 300 000 odbiorców bez prądu.